10/12/2024

Mocowania do kabli do zastosowań przemysłowych wykonane z tworzywa sztucznego i metalu

Spinki do kabli: wciskane, przykręcane i samoprzylepne

Mocowania i spinki do kabli umożliwiające bezpieczne i dostosowane do konkretnych wymagań, prowadzenie okablowania

Spinki do kabli HellermannTyton: do wciskania, przykręcania i przyklejania

Wszędzie tam, gdzie prowadzone są kable i przewody, potrzebne są bezpieczne elementy mocujące. W tym celu stosuje się wiele różnych mocowań do kabli, w zależności od konkretnych wymagań.

Istnieją na przykład spinki do kabli wykonane z tworzywa sztucznego oraz spinki wykonane z metalu. Niektóre z nich są zamykane, inne otwarte lub z możliwością ponownego otwarcia, które doskonale sprawdzają się w przypadku konserwacji, kolejnych instalacji lub w przypadku późniejszej wymiany kabli.

Różne branże mają różne wymagania dotyczące mocowań do kabli. Istnieją m.in. bardzo małe elementy mocujące, mocowania do kabli amortyzujące drgania lub specjalne spinki do kabli do dużych obciążeń. Oprócz wymagań dotyczących materiału potrzebne są także różne funkcje, które mocowania muszą spełniać. Dlatego w ofercie posiadamy m.in. regulowane zaciski kablowe oraz takie mocowania, które można obracać lub mocować na sztywno. Inne mocowania do kabli, takie jak nasze elementy mocujące Omega, można łączyć z innymi uchwytami do kabli w sposób umożliwiający wiązanie wielu przewodów, prowadzenie jeden nad drugim lub prowadzenie równoległe.

Niezależnie od tego, czy mocowania do kabli amortyzują drgania, czy są przeznaczone do otworów, montowane na krawędź, przyklejane czy przykręcane, obejmują zakres wiązek od min. 6,2 do maks. 51,0 mm, rozmiary otworów od 6,5 do 12,95 mm i blachy o grubości od 0,5 do 13,0 mm. Dlatego niezależnie od średnicy Twojej wiązki i innych wymagań, które muszą zostać spełnione - u nas znajdziesz odpowiednie mocowania do kabli ułatwiające ich zarządzanie.

 

Płaskie obejmy kablowe: przykręcane Ratchet Clamp

Montowane na śrubę Ratchet Clamp: płaskie obejmy do ciężkich zastosowań

Obejmy serii SRC przeznaczone do dużych obciążeń są stosowane do trwałego i tymczasowego mocowania kabli i przewodów. Mieszanka materiałów z włókna szklanego (PA6 GF30) sprawia, że to plastikowe mocowanie do kabli jest bardzo wytrzymałe i doskonale nadaje się do stosowania w ciężkich warunkach.

Dzięki niskoprofilowej geometrii, ten płaski zacisk kablowy doskonale sprawdza się w takich zastosowaniach jak:

  • Autobusy i ciężarówki
  • Rolnictwo
  • Pojazdy budowlane

Ratchet Clamp umożliwia łatwą regulację i ponowne otwieranie bez użycia narzędzi i jest doskonałym mocowaniem do kabli o średnicy od 25 mm do 150 mm.

W przypadku przewodów, przez które przepływają ciecze i w których wąż wymaga odpowiedniej ilości miejsca, możliwość regulacji średnicy wiązki pozwala na pozostawienie wystarczającego luzu w celu kompensacji ruchów i uniknięcia zgniecenia przewodu.

Te mocowania do kabli są także:

  • Odpowiednie do równoległego prowadzenia przewodów
  • Znakomitym rozwiązaniem do montażu zarówno poziomego, jak i pionowego
  • Idealne podczas modernizacji

Stalowe mocowania do kabli

 

Metalowe spinki do kabli z otworem do mocowania opasek kablowych

Metalowe mocowania do kabli do zastosowań w trudnych warunkach środowiskowych

Spinki do kabli ze stali nierdzewnej serii SSPC, w połączeniu z metalowymi opaskami kablowymi, umożliwiają niezawodne mocowanie kabli, węży, przewodów i rur m.in. w trudnych warunkach środowiskowych występujących w takich branżach jak:

  • Przemysł stoczniowy
  • Przemysł naftowy i gazowy (offshore)
  • Maszyny przemysłowe i pojazdy
  • Przemysł spożywczy i produkcja napojów
  • Odnawialne źródła energii

Połączenie mocowania SSPC z opaskami kablowymi o szerokości do 10 mm, które można zapętlić z dwóch stron, pozwala na mocowanie wiązek o różnych średnicach.

 

Metalowe mocowania do kabli wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzują się wyjątkową trwałością oraz doskonałą odpornością chemiczną i temperaturową.

Stalowe mocowania do kabli, samoprzylepne

Metalowe spinki do kabli, samoprzylepne

Metalowe spinki do kabli serii SAC z elastyczną, stalową klamrą to ekonomiczne, samoprzylepne rozwiązanie umożliwiające mocowanie kabli bez opasek kablowych.

Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w miejscach trudno dostępnych lub tam, gdzie można stosować wyłącznie samoprzylepne rozwiązania montażowe - na przykład w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego lub przy budowie przyczep kempingowych.

To samoprzylepne mocowanie do kabli zapewnia bardzo łatwy montaż na gładkich, czystych powierzchniach.

Spinki do kabli do dużych obciążeń

 

Uchwyty kablowe do dużych obciążeń

Zaciski klinowe do dużych obciążeń

Uchwyty do kabli do dużych obciążeń (Beam Clamp) zostały pierwotnie opracowane dla przemysłu samochodowego i ciężarowego jako alternatywa dla rozwiązań metalowych, ale doskonale sprawdzają się również w innych branżach, zwłaszcza tam, gdzie wymagane jest mocne i trwałe mocowanie do kabli. 

Są to m.in.:

  • Przemysł ciężarowy i samochodowy
  • Rolnictwo
  • Przemysł kolejowy
  • Budowa statków
  • Budynki przemysłowe

Wytrzymały zacisk do kabli przeznaczony do dużych obciążeń składa się z obudowy wykonanej z poliamidu, wzmocnionej w 30% włóknem szklanym. Mocowanie to jest dostępne w dwóch wersjach:

  • bez pianki: powinna być stosowana na powierzchniach ścieralnych, takich jak powierzchnie ocynkowane
  • z pianką: powinna być stosowana na gładkich powierzchni. Zaletą pianki jest to, że zapewnia ona ochronę przed przywieraniem.

Mocowanie Beam clamp można ją stosować na krawędziach o różnej grubości.

Mocowania do kabli wysokonapięciowych

Spinki do kabli wysokonapięciowych

Dzięki wytrzymałej osłonie ochronnej i miękkiej wkładce mocowania wysokonapięciowe zapewniają pewne i stabilne prowadzenie przewodów.

Właściwości:

  • Dostępne warianty 2- i 3-kierunkowe
  • Żebrowana konstrukcja zapewnia dużą wytrzymałość
  • Miękkie wkładki chronią wiązki przewodów
  • Łatwy montaż, poprzez zatrzaskiwanie się dwóch części lub system zamykania na zawiasach/blokadzie obrotowej
  • Znormalizowana metoda mocowania za pomocą śruby M6 i 5,0 mm/M5 x 14,0 mm z bolcem antyrotacyjnym
  • Gwarantują krótszy czasu montażu

Spinki do kabli tego typu stosowane są w miejscach, gdzie instalowane są przewody wysokiego napięcia, np. w przemyśle motoryzacyjnym, w tym w pojazdach elektrycznych (pojazdy hybrydowe i akumulatorowe).

Mocowania do kabli do dużych obciążeń są dostępne jako zestawy złożone z dwóch elementów mocujących lub jako pojedyncze elementy z różnymi opcjami zamknięcia.

 

Płaskie spinki do kabli: Ratchet Clamp montowane na śrubę

Płaskie mocowania do kabli: Ratchet Clamp przykręcane, regulowane

Mocowania do kabli serii SRC przeznaczone do dużych obciążeń posiadają szereg zalet, wśród których niewątpliwie są płaska konstrukcją i łatwa regulacja ręczna.

Więcej informacji na temat tego regulowanego uchwytu do kabli znajdziesz w dalszej części tej strony.

Mocowania do kabli Omega

 

Modułowe mocowania do kabli Omega (MOC)

Modułowe spinki do kabli serii Omega, do niestandardowego prowadzenia okablowania

Rodzina modułowych klipsów Omega (MOC) obejmuje 12 różnych uchwytów, w różnych rozmiarach, które można ze sobą łączyć. Takie rozwiązanie umożliwia setki konfiguracji modułowych, pozwalających na niestandardowe prowadzenie kabli, pokonujące tradycyjne ograniczenia związane z prowadzeniem tras kablowych.

Obszar zastosowań:

  • Szczególnie do układów (płynów paliwowych, płynów hamulcowych, podciśnieniowych, odpowietrzających, kabli i wiązek przewodów, HVAC oraz układów termicznych w pojazdach).
  • Do przewodów układu płynu chłodzącego (stal nierdzewna), mocowania pojedynczych przewodów HV w autobusach elektrycznych, odpowietrzania silnika, odzyskiwania oparów paliwa, chłodzenia akumulatorów, przewodów AC.

Zasadniczo seria MOC dzieli się na dwie kategorie: MOC CLIP (połączenie kilku klipsów kablowych) oraz MOC with CABLE TIE (połączenie klipsa kablowego i opaski kablowej).

Opatentowana konstrukcja produktu zapewnia doskonałe trzymanie i zapobiega przypadkowemu poluzowaniu podczas wibracji i czynności montażowych, takich jak napełnianie próżniowe.

Mimo że istnieją już setki możliwych kombinacji, zawsze jest miejsce na nową opcję konfiguracji. Inżynierowie HellermannTyton chętnie pomogą Ci w opracowaniu nowych rozwiązań, pomagających instalować rury i kable w najbardziej wydajny i efektywny sposób.

Mocowania do kabli Omega (LOC), zamykane

Zamykany klips Omega można łączyć z opaskami kablowymi

Produkty Omega poza serią MOC obejmują również serię zamykanych klipsów LOC (Locked Omega Clips). Nie można ich łączyć modułowo, ale posiadają wiele innych korzyści:

  • Obudowa z możliwością blokady w zakresie 360 stopni
  • Wewnętrzny mechanizm regulacji zapewnia elastyczność w zakresie średnic wiązek
  • Możliwość wyjęcia wiązki i ponownego ręcznego otwarcia
  • Mocowania do kabli LOC można również łączyć z opaskami kablowymi

Zalety:

  • Najszerszy zakres regulacji średnicy do 50 mm
  • Dodatkowe zabezpieczenie w postaci obudowy z możliwością 360-stopniowej blokady
  • Zapobiega osiowemu przesuwaniu się wzdłuż wiązki

Zastosowania są podobne do serii MOC: układy (płynów paliwowych, płynów hamulcowych, podciśnieniowe, odpowietrzające, kable i wiązki przewodów, aplikacje HVAC i termiczne w układzie napędowym), przewody układu płynu chłodzącego (stal nierdzewna), mocowanie pojedynczych przewodów HV w autobusach elektrycznych, odpowietrzanie silnika, odzyskiwanie oparów paliwa, chłodzenie akumulatorów, przewody prądu przemiennego oraz aplikacje PV i fotowoltaiczne.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jakie funkcje pełnią mocowania do kabli?

In-Line Ratchet P-Clamp, mocowanie do kabli i przewodów

Mocowania do kabli umożliwiają łatwe prowadzenie jednego lub kilku przewodów albo jednego lub kilku węży lub rur.

Mocowania do kabli są stosowane praktycznie na wszystkich rynkach. Do prowadzenia wzdłuż ścian budynków w branży budowlanej, przy montażu kabli w przemyśle samochodowym i ciężarowym np. przy mocowaniu przewodów podwozia i układach chłodzenia czy też w sektorze energii odnawialnej przy wiązaniu przewodów powietrza nawiewanego i wywiewanego.

Dostępne są mocowania przeznaczone dla wiązek przewodów o różnych średnicach, dostosowane do różnych warunków montażowych. Możliwe jest także układanie kilku kabli w jednym mocowaniu lub prowadzenie kabli równolegle do siebie.

Jak instalować różne spinki do kabli?

Większość spinek do kabli jest prosta w montażu, bardzo intuicyjna i nie wymaga wyjaśnień. Właściwe dla danego zastosowania spinki do kabli można dobrać z wyprzedzeniem według typu mocowania, materiału, koloru lub według specjalnych wymagań, które muszą spełniać. Dostępne są mocowania do kabli montowane na krawędziach, przykręcane, montowane na bolec napawany, śrubę lub samoprzylepne.

Wiele produktów posiada funkcję słyszalnego zatrzasku, która zapewnia szczelność i prawidłowe zamknięcie produktu.

Niektóre spinki do kabli z mocowaniem śrubowym oraz niektóre mocowania z możliwością ponownego otwarcia podczas konserwacji i wymiany przewodów wymagają użycia śrubokręta. Jednak większość mocowań do kabli można po prostu założyć i zamknąć ręcznie, bez użycia narzędzi, jak w poniższym przykładzie: