23/06/2024

Edge Clips do mocowania kabli na krawędziach

Mocowanie kabli i rur do krawędzi bez wiercenia

Bezpieczne mocowanie kabli i rur do krawędzi - bez wiercenia i klejenia

Edge clips to małe uchwyty do mocowania kabli do krawędzi. Te klipsy krawędziowe z tworzywa sztucznego pewnie utrzymują się w miejscu, dzięki zaciskom ze stali sprężynowej. Edge clip umożliwia elastyczne prowadzenie przewodów, wiązek kabli, węży i rur w różnych zastosowaniach przemysłowych, m.in. w sektorze motoryzacyjnym. Klipsy krawędziowe do mocowania kabli umożliwiają bezpieczne mocowanie:

 • bez wiercenia
 • bez konieczności przyspawania uchwytów
 • wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe użycie klejów

Klipsy te można łatwo zamocować ręcznie do krawędzi. Do montażu nie są wymagane żadne dodatkowe narzędzia.

Przegląd produktów

Jak bezpiecznie przymocować kable do krawędzi panelu bez użycia śrub lub kleju?

Edge clip zwany klipsem krawędziowym to idealny wybór, jeśli chodzi o mocowanie przewodów do krawędzi - bez narzędzi i w ciągu kilku sekund. Krótkie informacje na temat rodziny produktów edge clip, znajdziesz w poniższym filmie i przy okazji dowiesz się jak bardzo pomagają one skrócić czas pracy:

To już 20 lat odkąd klips krawędziowy edge clip jest na rynku

W 2021 roku przypada 20 rocznica powstania rodziny klipsów krawędziowych edge clip

Niezależnie od tego czy jest to rynek fotowoltaiki czy rynek motoryzacyjny czy jakikolwiek inny sektor przemysłu – nasi Klienci z najróżniejszych branż na całym świecie już od ponad 20 lat stawiają na szeroki asortyment klipsów krawędziowych edge clip.

Te praktyczne klipsy do mocowania na krawędzi są dziś dostępne w ponad 300 wariantach, wykonane z ponad 100 różnych rodzajów materiałów.

Najmniejszy na rynku klips krawędziowy do kabli

Uchwyt krawędziowy do prowadzenia kabli

Konstruktorzy i monterzy często stają przed następującymi wyzwaniami:

 • Jak mocować wiązki kablowe za pomocą opasek kablowych w bardzo ciasnych przestrzeniach?
 • Co zrobić, jeśli nie ma możliwości wywiercenia otworu lub przyspawania uchwytu?
 • Co zrobić, jeśli uchwyty montażowe z klejem są zbyt duże lub klej nie będzie wiązać?
 • Jak zapewnić solidne trzymanie na wyjątkowo wąskich lub płaskich krawędziach, które często mają tylko 0.7-0.9 mm grubości?

Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie: klips krawędziowy EdgeClip Mini – doskonale sprawdzający się w ograniczonych przestrzeniach i przy wąskich krawędziach. Najmniejszy model Edge Clip jest specjalnie dostosowany do potrzeb konstrukcyjnych naszych Klientów.

Nasz najmniejszy edge clip jest o 30% mniejszy od innych mocowań do opasek kablowych

klips krawędziowy (EdgeClip Mini) jest o 30% mniejszy niż inne uchwyty do opasek kablowych

EdgeClip Mini, dzięki swoim niewielkim rozmiarom doskonale sprawdzają się w miejscach o ograniczonej przestrzeni w których muszą zostać poprowadzone kable.

Ta mini wersja naszego klipsa do krawędzi pozwala na bezpieczne mocowanie, pomimo użycia 30% mniej materiału, niż w przypadku większych klipsów do kabli, przeznaczonych do grubszych krawędzi. 

Dzięki swojej kompaktowej obudowie klips krawędziowy EdgeClip Mini jest jedynym klipsem kablowym na rynku, który nadaje się do bezpiecznego mocowania kabli do bardzo niskich, kwadratowych i podwójnych krawędzi paneli oraz wąskich, kątowych krawędzi paneli o grubości od 0,5 mm do 2,5 mm.

Obudowa klipsa krawędziowego edge clip jest wykonana z odpornego na udary mechaniczne i wysoką temperaturę poliamidu 6.6, znanego również jako poliamid PA66HIRHS. Materiał ten jest odporny na działanie promieniowania UV, reakcje chemiczne wywołane warunkami atmosferycznymi oraz wahania temperatury w zakresie od -40°C do +105°C.

Jak nasz edge clip wytrzymuje do 5 kg obciążenia?

Klips do krawędzi może wytrzymać 5 kg obciążenia

Konstrukcję naszego zacisku kablowego EdgeClip Mini zmodyfikowaliśmy wewnątrz, aby zapewnić jeszcze większą wytrzymałość niż oczekują tego nasi Klienci.

Wbudowany, bezchromowy, ocynkowany, stalowy zacisk sprężynowy mocno zagłębia się w miękkie materiały. „Efekt kolca” jest na tyle mocny, że trudno jest nawet podważyć ten mały klips krawędziowy za pomocą szczypiec.

Aby uzyskać „efekt kolca” stalowych zacisków sprężynowych we wszystkich produktach HellermannTyton edge clip, nasi inżynierowie wzięli pod uwagę różne powierzchnie i różne poziomy twardości poszczególnych materiałów.

W zależności od wymagań zalecamy zapoznać się z zastosowaniem danego klipsa krawędziowego edge clip. 
Obejrzyj nasz film, aby zobaczyć jak możesz bezpiecznie usunąć edge clip.

Jeśli materiał, z którego wykonana jest krawędź (blacha lub tworzywo sztuczne) wykazuje twardość mniejszą niż 410 HV 10, osadzony i zazębiony zacisk kablowy EdgeClip Mini wytrzymuje obciążenie 5 kg.

W porównaniu z większymi modelami, konstrukcja EdgeClip Mini ułatwia optymalne ułożenie wiązki kablowej na krawędzi, jak również właściwe ułożenie główki opaski kablowej w stosunku do wiązki w danym zastosowaniu.

Wybór właściwego klipsa krawędziowego edge clip zależy od grubości i wysokości krawędzi

Klipsy do kabli mocowane do krawędzi, umożliwiają prowadzenie kabli w różnych kierunkach

Nie istnieje uniwersalny klips do kabli mocowany do krawędzi, ponieważ zastosowanie klipsów w różnych gałęziach przemysłu, może się istotnie różnić. Istnieją znaczne różnice w wymiarach i materiałach użytych do wykonania krawędzi.

Oferujemy klipsy krawędziowe do kabli przeznaczone do pięciu grubości krawędzi:

 • od 0.5 mm do 2.5 mm
 • od 1.0 mm do 3.0 mm
 • od 1.5 mm do 4.0 mm
 • od 3.0 mm do 6.0 mm
 • od 6.0 mm do 8.0 mm

 

Najczęściej pojawiające się pytania dotyczą mocowania kabli na krawędziach blachy o grubości od 0.7 mm do 0.9 mm. EdgeClip Mini jest idealnym rozwiązaniem do blach o takiej właśnie grubości.

uchwyty kablowe do niskich i wąskich krawędzi

Klips krawędziowy EdgeClip Mini (EC0.5-2.5SP-SV) jest również rekomendowany do zastosowań, w których krawędź mierzy tylko 6,0 mm wysokości.

Dwuczęściowy klips krawędziowy EdgeClip EC5 jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o mocowanie kabli do krawędzi o minimalnej wysokości 9,0 mm.

Edge clips umożliwiające prowadzenie kabli w różnych kierunkach

Klipsy do kabli mocowane do krawędzi do prowadzenia kabli w różnych kierunkach

HellermannTyton opracował klips krawędziowy edge clip, aby umożliwić inżynierom elastyczne tworzenie stałych punktów mocowania opasek kablowych na dowolnej części krawędzi danego elementu.

Dlatego oferujemy gamę zacisków kablowych edge clip do mocowania opasek kablowych, prowadzonych w różnych kierunkach.

Dzięki temu możliwe jest wyznaczanie tras pionowych i poziomych, wzdłuż krawędzi, w poprzek lub nad krawędziami.

W jaki sposób krawędź elementu może być wykorzystana do bezpiecznego mocowania?

Klipsy do kabli mocowane do krawędzi, umożliwiające prowadzenie kabli w różnych kierunkach

Geometria danej krawędzi często wskazuje, czy kable można poprowadzić wzdłuż czy ponad krawędzią danego elementu.

Klips krawędziowy edge clip umożliwia prowadzenie kabli w 4 różnych kierunkach:

 • Nad krawędzią, równolegle do kierunku krawędzi
 • Poprzecznie ponad krawędzią, 90° do kierunku krawędzi
 • Równolegle do krawędzi
 • Pionowo i bocznie, 90° do kierunku krawędzi 

 

Szeroki wybór klipsów krawędziowych edge clips

HellermannTyton opracował pierwsze klipsy do kabli mocowane do krawędzi w 2001 roku. Te edge clips są dostarczane wstępnie zmontowane z opaską kablową.

Jedno- i dwuczęściowe edge clips

Jedno- i dwuczęściowe zaciski kablowe na krawędzie

Niezależnie od wielkości dwuczęściowy klips krawędziowy edge clip, jest zawsze niezawodnym punktem mocowania na krawędziach, umożliwiającym montaż kabli, rur lub przewodów za pomocą opasek kablowych.

Nasi Klienci stosują zazwyczaj klipsy do kabli ze wstępnie zmontowaną opaską kablową. Najczęściej są to opaski serii T ząbkowane zewnętrznie. Obecnie oferujemy kilkadziesiąt różnych, dwuczęściowych zestawów mocujących edge clip. 

W naszym asortymencie znajdują się również jednoczęściowe modele edge clip: z opaską kablową przymocowaną do obudowy klipsa, z opaską do zamontowania, lub też z zamykanymi uchwytami do rur lub przewodów o różnych średnicach.

Edge Clip z TwistLock

Klipsy krawędziowe edge clip są nie tylko bardzo wszechstronne, ale również łatwe w użyciu. Dobrym tego przykładem jest EdgeClip z TwistLock. Obejrzyj ten krótki film, aby zobaczyć jak to działa:

Idealne rozwiązanie w wielu różnych scenariuszach

Klips do kabli do mocowania w instalacjach fotowoltaicznych

Klipsy krawędziowe edge clips są idealne do bezpiecznego mocowania wiązek kablowych w wielu zastosowaniach OEM.

HellermannTyton opracował pierwsze uchwyty edge clips dla przemysłu motoryzacyjnego. Aby zapobiec ścieraniu się kabli lampy przeciwmgłowej, rozpoczęto poszukiwania klipsa, który umożliwiłby poprowadzenie kabla za zderzakiem pojazdu.

Istniejąca krawędź stanowiła idealny punkt zaczepienia, bez konieczności kosztownych modyfikacji produkcji seryjnej. Wystarczyło, aby producent wiązek kablowych zamontował klipsy krawędziowe edge clips w odpowiednich miejscach.

Nasze edge clips są montowane również w sprzęcie AGD. Ponieważ można je bezproblemowo przymocować ręcznie do krawędzi, są one wykorzystywane do prac wykonywanych na liniach produkcyjnych.

 

Uchwyty do kabli odporne na UV, stosowane w panelach fotowoltaicznych

Klips krawędziowy edge clip gwarantuje pewnie trzymanie wiązki kabli w instalacjach fotowoltaicznych. Dwuczęściowy klips jest odporny na promieniowanie UV, wahania temperatury i reakcje chemiczne wywołane warunkami atmosferycznymi. Zabezpiecza on przewody PV przed zwisaniem i uszkodzeniami, zapobiegając w ten sposób zwarciom.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat klipsów krawędziowych edge clips i innych zagadnień związanych z właściwym zarządzaniem kablami w instalacjach fotowoltaicznych, kliknij poniższy przycisk:

Projektuj szybciej i efektywniej, dzięki danym edge clip w 3D

Klipsy do kabli: dane produktów w 3D

We współpracy z producentem oprogramowania CADENAS, HellermannTyton udostępnia specyfikacje wybranych klipsów krawędziowych edge clips w formatach elektronicznych 3D. Konstruktorzy mogą importować specyfikacje określonych elementów, pobierając je bezpłatnie do systemu CAD we wszystkich standardowych formatach CAD lub wysyłając je pocztą elektroniczną.

Arkusz danych PDF zawiera informacje na temat dokładnych wymiarów produktu, specyfikację materiałową, informacje o właściwościach produktu i szczegóły dotyczących zakresu dostawy.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak wybrać odpowiedni typ edge clip do mojego zastosowania?

Rzadko zdarza się, aby klips krawędziowy edge clip pasował do wszystkich obszarów zastosowań, ponieważ wymagania i potrzeby są różne w zależności od branży. Pomimo znormalizowanych grubości blach i paneli, z doświadczenia wiemy, że każdy klips krawędziowy edge clip będzie działał inaczej w poszczególnych zastosowaniach. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że parametry krawędzi i względna waga wiązek kabli lub węży, które mają być utrzymywane w danym miejscu, znacznie się różnią. Ważną rolę odgrywają takie czynniki jak: zastosowany na powierzchni materiał, grubość krawędzi, kierunek prowadzenia wiązki, sposób mocowania kabli i materiał.  W związku z tym zalecamy rozważenie następujących kwestii przy wyborze odpowiedniego zacisku kablowego do montowania na krawędzi:

1. Grubość i wysokość krawędzi
Jak gruba i wysoka jest krawędź, na której mają być prowadzone kable? Wymiary krawędzi mogą być różne. Nasze klipsy krawędziowe edge clip obejmują szeroki zakres rozmiarów. W niektórych przypadkach dostępna krawędź może być ograniczona fizyczną wysokością lub średnica wiązki może być większa niż wysokość krawędzi. Na przykład klips krawędziowy edge clip mini ma ok. 6,0 mm wysokości, podczas gdy wiele naszych zacisków krawędziowych ma co najmniej 9,0 mm wysokości.

2. Geometria krawędzi
Kierunek krawędzi zwykle wskazuje, w którym kierunku można poprowadzić kable: pionowo, poziomo, na krawędzi lub obok niej. Geometrie klipsów krawędziowych edge clip są dostępne dla czterech różnych opcji prowadzenia kabli:

 • nad krawędzią, równolegle do niej
 • pod kątem prostym w poprzek krawędzi, 90° do kierunku krawędzi
 • równolegle wzdłuż krawędzi
 • pionowo/poziomo, 90° do kierunku krawędzi

Oferujemy również wersję, w której mocowanie opaski może obracać się o 90°. Najpopularniejsze zaciski kablowe edge clip to elementy dwuczęściowe, wstępnie zmontowane z opaską kablową. Posiadamy również klipsy krawędziowe edge clip jednoczęściowe ze zintegrowaną główką opaski i taśmą. Jeśli zastanawiasz się nad kolejnym wariantem klipsa krawędziowego, wiedz, że prawdopodobnie już go wyprodukowaliśmy!

3. Obszary zastosowań
Cechy, które musi posiadać produkt, zależą również od obszaru zastosowania. Na przykład w przemyśle fotowoltaicznym ważne jest, aby elementy mocujące były odporne na promieniowanie UV i wytrzymywały trudne warunki środowiskowe. W branży AGD istotne jest, aby mocowania zajmowały mało miejsca, były trwałe i odporne na wibracje. Klipsy do krawędzi są doskonałym wyborem w zastosowaniach, w których nie można wiercić otworów, a inne opcje mocowania, takie jak klej, są niepożądane. Nie ma to wpływu na statykę, a produkt można łatwo przymocować, wciskając go ręcznie na krawędź.

Czy klipsy krawędziowe edge clips będą wchodzić w reakcję z materiałem powierzchni?

Metalowe zaciski w naszych klipsach krawędziowych edge clips są zazwyczaj wykonane z ocynkowanej stali sprężynowej. Sprawdza się to w przypadku większości tworzyw sztucznych. Jednak w przypadku krawędzi blach czy paneli wykonanych z metalu należy liczyć się z niepożądanymi reakcjami chemicznymi. Może dojść do korozji w punkcie styku, ponieważ ocynkowany, stalowy zacisk kablowy edge clips przenika przez ochronne powłoki powierzchniowe, odsłaniając w ten sposób podłoże. Ujemny potencjał korozyjny zależy od temperatury, wilgotności i innych naturalnych lub spowodowanych przez człowieka czynników środowiskowych, takich jak sól, światło ultrafioletowe, gazy, oleje lub środki czyszczące. Plastikowa obudowa edge clips nie stwarza żadnych problemów dla podłoża krawędzi. Zazwyczaj produkujemy ją z odpornego na udary mechaniczne i stabilizowanego termicznie poliamidu 6.6 (PA66HIRHS). Zakres temperatur pracy wynosi od -40°C do +105°C. Możemy dostosować właściwości klipów krawędziowych edge clips do konkretnych zastosowań. W przypadku pytań dotyczących nietypowych kombinacji materiałów prosimy o kontakt.

Co to jest edge clip?

Edge clips to niewielkie klipsy krawędziowe, które jak sama nazwa wskazuje są montowane na krawędziach konstrukcyjnych jako stałe mocowanie opasek kablowych. Można je łatwo wcisnąć na krawędź ręcznie, bez konieczności użycia narzędzi. Idealnie nadają się do bezpiecznego mocowania kabli, węży i wiązek wszędzie tam, gdzie wiercenie otworów lub stosowanie mocowań samoprzylepnych nie jest możliwe. Siła trzymania zintegrowanego zacisku ze stali sprężynowej jest wystarczająca nawet dla najcięższych wiązek kabli. Różnorodność geometrii zapewnia odpowiednie dopasowanie do różnych sposobów trasowania kabli, które mogą być prowadzone równolegle, w poprzek lub wzdłuż krawędzi.

Jak działa klips krawędziowy edge clip?

W zależności od rozmiaru uchwytu edge clip, w zaciskach ze stali sprężynowej w kształcie litery U wytłaczamy dwie lub trzy pary przeciwstawnych, kątowych "zębów". Pod wpływem naprężenia (odwrotny, boczny lub osiowy ruch pod obciążeniem) zęby te wbijają się w bardziej miękki materiał i przeciwdziałają ruchowi zacisku w tym kierunku. Nazywamy to blokowaniem pozytywnym. Najlepsze wyniki pozytywnego blokowania uzyskuje się, gdy kąt zębów nie jest nadmiernie zmniejszony przez szerokość krawędzi, na którą jest wciskany. Aby uzyskać idealne dopasowanie, zalecamy zachowanie odstępu między zaciskiem a bocznymi ściankami krawędzi. Na przykład, klips krawędziowy edge clip w zakresie 1.0-3.0 mm będzie idealnie pasował do krawędzi o grubości 2 mm. Jeśli nie ma szczeliny, potrzebny będzie większy klips krawędziowy edge clip.

Na jakich materiałach powierzchniowych można stosować klips krawędziowy edge clip?

Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej miękki materiał krawędzi, tym bardziej "pazury" edge clip mogą się w nią wbić. I odwrotnie, jeśli powierzchnia materiału krawędzi ma zbliżoną lub większą twardość niż stalowe pazury, nie będą one w stanie mocno się w nią wbić. Typowe termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne, takie jak polioksymetylen (POM) lub polichlorek winylu (PVC) nie stwarzają problemów z twardością w zastosowaniach edge clip. Aluminium też zazwyczaj nie jest problematyczny. Jednak w przypadku metali takich jak stal, zalecamy najpierw weryfikację względnej twardości określonych materiałów. Test twardości Vickersa (HV) jest idealny do tego celu. Nasze zaciski edge clip mogą pozytywnie blokować się na materiałach krawędzi, jeśli twardość jest mniejsza niż 410HV10. Warstwy powłoki powierzchniowej lub tłuste emulsje również będą miały wpływ na stopień pozytywnego blokowania, który można osiągnąć w danym zastosowaniu.

Jak zainstalować klipsy krawędziowe edge clip i jakie narzędzia są wymagane?

Do instalacji klipsów krawędziowych edge clip nie są wymagane żadne narzędzia. Można je wcisnąć na krawędzie ręcznie. Przytrzymaj klips edge clip nad krawędzią w żądanej pozycji, a następnie lekko i równomiernie dociśnij go do krawędzi. Po zamocowaniu edge clip pozostanie w miejscu. Nie jest możliwe przesunięcie go wzdłuż krawędzi.

Czy klipsy krawędziowe edge clip są dostępne w różnych rozmiarach, kolorach, wykonane z różnych materiałów i o różnych właściwościach?

HellermannTyton ma duże doświadczenie w dostosowywaniu projektów, wymiarów i właściwości klipsów krawędziowych edge clip do specjalistycznych, indywidualnych wymagań. Większość edge clip ma obudowę z czarnego poliamidu, ale zdarzają się również obudowy w kolorze brązowym i szarym. Na życzenie możemy wyprodukować edge clip w innych kolorach.

Czy mogę zdemontować i ponownie użyć edge clip?

Nie zalecamy ponownego używania zdemontowanych klipsów krawędziowych edge clip. Należy pamiętać, że usunięcie zacisku kablowego edge clip spowoduje uszkodzenie powierzchni krawędzi. Usunięcie ręczne nie jest możliwe. Stalowe pazury wbijają się w miękki materiał krawędzi i przytrzymują ją w danym miejscu. Klips krawędziowy edge clip można łatwo usunąć tylko za pomocą specjalnego narzędzia do usuwania edge clip. Jest ono przeznaczone dla wszystkich rozmiarów edge clip od 1,5 mm do 6,0 mm. Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś zainteresowany tym narzędziem.

Jakie są siły wciskania i zrywania klipsa krawędziowego edge clip?

Przybliżone siły, o których mówimy w odniesieniu do klipsów krawędziowych edge clip, mieszczą się w zakresie od 50 N do 150 N (ok. 5-15 kg). Nie publikujemy konkretnych średnich sił wciskania i zrywania dla klipsów edge clip, ponieważ potencjalne kombinacje zmiennych są zbyt rozległe. Możemy doradzić w oparciu o nasze doświadczenie i dostarczyć próbki do indywidualnych testów.
Czynniki decydujące o tym, czy siła zacisku jest wystarczająca, obejmują:

 • Twardość materiału krawędzi
 • Grubość materiału krawędzi
 • Wykończenie, powłoki lub zabrudzenia
 • Duże wahania temperatury
 • Skręcanie w wiązce przewodów
 • Wibracje