14/07/2024

Zaciskarki do opasek kablowych: optymalne wiązanie i płynne cięcie

Zaciskarki do opasek kablowych: niezawodne, wygodne, do długotrwałego stosowania

Automatyczna zaciskarka do opasek kablowych CPK hybrid

Nie wszystkie zaciskarki do opasek kablowych są takie same i ma to swoje uzasadnienie. Podczas gdy niektóre nadają się do stosowania w trudno dostępnych miejscach, inne muszą działać bez prądu, gdyż stosowane są mobilnie. Dobierając odpowiednie narzędzie należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące trwałości i wydajności nowoczesnej produkcji seryjnej: narzędzia muszą być zawsze niezawodne i wygodne w użyciu, nawet przy długiej eksploatacji

Dlatego też HellermannTyton oferuje szeroką gamę narzędzi do obróbki opasek kablowych, w tym ręczne i pneumatyczne pistolety oraz unikalne automatyczne systemy do wiązania opaskami kablowymi. 

Pistolety do opasek kablowych są idealnym rozwiązaniem dla optymalnego nawinięcia, zaciągnięcia z żądaną siłą i obcięcia tuż przy główce opaski. Eliminują one ostre krawędzie, które pozostawiają po sobie standardowe narzędzia. 

Narzędzia do aplikacji opasek kablowych przyspieszają również proces wiązania i sprawiają, że jest ono bardziej precyzyjne, niezależnie od rozmiaru opaski i materiału, z którego jest ona wykonana.

Zobacz, jak bezpiecznie obcinać opaski kablowe bez pozostawiania ostrych krawędzi dzięki EVO7. EVO7 to profesjonalne narzędzie do ręcznego montażu opasek kablowych, jedno z najlżejszych i jednocześnie bardzo solidnych narzędzi do przemysłowego montażu opasek kablowych:

Automatyczne narzędzia do aplikacji opasek kablowych

 

Autotool CPK hybrid: w pełni zautomatyzowany, szybki i niezawodny system wiązania opaskami kablowymi

Sterowane elektronicznie narzędzie do montażu opasek kablowych Autotool CPK hybrid jest liderem pod względem niezawodności i automatyzacji procesu wiązania. Pracuje ono w pełni automatycznie i znacząco przyspiesza montaż opasek kablowych. Nawinięcie, zaciągnięcie z żądaną siłą i obcięcie odbywa się poprzez naciśnięcie jednego przycisku - przy zachowaniu stałej jakości. To automatyczne narzędzie umożliwia szybszą i bardziej efektywną instalacje.

Autotool 2000 CPK zdobywcą nagrody dla najbardziej ergonomicznego narzędzia!

Hybrydowy CPK, może być używany bezprzewodowo z baterią CAS

W zależności od zastosowania, CPK hybrid może być używany z zasilaczem przewodowym lub bezprzewodowo z akumulatorem CAS zintegrowanym z rękojeścią. Jest to idealne rozwiązanie, gdy najbliższe gniazdo zasilania znajduje się w większej odległości, np. na farmach fotowoltaicznych.

Automatyczny pistolet do wiązania opaskami kablowymi może stać w pozycji pionowej, dzięki czemu można go łatwo umieścić na stole warsztatowym. Wiązanie, zaciąganie i cięcie odbywa się za naciśnięciem jednego przycisku - z zachowaniem stałej jakości. To automatyczne narzędzie do wiązania umożliwia szybszą i bardziej efektywną obróbkę.

Chcesz zobaczyć CPK hybrid na żywo i sprawdzić jego działanie u siebie w firmie? Umów się na bezpłatny pokaz.

 

Automatyczna zaciskarka do opasek kablowych CPK hybrid

Twoje korzyści: 

 • Regulowany/Krótki czas trwania cyklu pomiędzy 0.65-1.0 s
 • Dla wiązek o średnicy do 20 mm (w zależności od jakości i wytrzymałości)
 • Dostępny wraz z oprogramowaniem HT Data Management, które pozwala na pełną dokumentację procesu produkcji oraz zastosowanie indywidualnych ustawień, w zależności od zapotrzebowania
 • Sterowanie ustawieniami oprogramowania za pomocą wyświetlacza lub komputera
 • Do użycia zarówno z opaskami na szpuli (3.500 szt.) jak i na taśmach dostępnych w odcinkach (50 szt.)
 • Spełnia wysokie standardy jakości m.in. w procesie produkcji na szeroką skalę
 • Zasilanie poprzez zasilacz CPK - wejście: 100-240 V a.c., 50/60 Hz; wyjście: 25,2 V prądu stałego, maks. 150 W
 • Możliwość rozbudowy o dodatkowe akcesoria: do użytku stacjonarnego lub mobilnego, możliwa integracja z w pełni zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi.

Zasilanie poprzez:

 • Akumulator CPK CAS 18V – do 8 000 wiązań na jednym ładowaniu, czas ładowania akumulatora tylko ok. 30 minut
 • Zasilacz Power pack CPK – wejście: 100-240 V AC, 50/60 Hz; wyjście: 25.2 V DC max. 150 W
 • Zasilacz Power pack CPK ze skrzynką sterowniczą do integracji z w pełni zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi – wejście: 100-240 V AC, 50/60 Hz; wyjście: 25.2 V DC max. 150 W

Akcesoria:

Film instruktażowy:

 

Szybkie i bezodpadowe wiązanie opaskami kablowymi za pomocą ATS flex

Automatyczna zaciskarka do opasek kablowych Autotool System ATS flex

ATS flex to zautomatyzowany i niezawodny system wiązania kabli, który wiąże bezodpadowo, dzięki czemu eliminuje czas i koszty utylizacji.
Prawidłowy rozmiar szczęk i prędkość wiązania są ustawiane automatycznie podczas uruchamiania, co prowadzi do lepszej jakości procesu, dzięki zoptymalizowanemu wiązaniu - opatentowanemu!

Zapętlanie, nawlekanie, napinanie i odcinanie - wszystko to wymaga naciśnięcia tylko jednego przycisku i odbywa się z zachowaniem stałej jakości. Narzędzie posiada funkcję wykrywania zamknięcia szczęk - zawiązanie opasek kablowych sprawdzane jest przez blokadę szczęk za pomocą czujnika. ATS flex pozwala na wykonywanie wiązań na średnicach do 100 mm. W zestawie znajdują się trzy szybko wymienne szczęki o średnicach 30 mm, 50 mm i 80 mm. Na zamówienie dostępne są dodatkowe szczęki o średnicy 100 mm - idealne rozwiązanie do produkcji na dużą skalę. Komunikacja następuje za pośrednictwem interfejsu - elektronika oparta jest na powszechnym standardzie przemysłowym - bardzo łatwa do zintegrowania ze zautomatyzowanym procesem. 

Korzyści:

 • Szybki i niezawodny, automatyczny proces wiązania, dzięki automatycznej kalibracji szczęk i zintegrowanemu wykrywaniu zamknięcia szczęk
 • Wiązanie na średnicy do 100 mm
 • Bezodpadowe wiązanie
 • Komunikacja za pośrednictwem interfejsu
 • Zautomatyzowana kontrola procesu lub kontrola procesu produkcyjnego
 • Możliwość łączenia dwóch kolorów dla opaski i główki

Odkryj szybkie i bezodpadowe wiązanie za pomocą ATS flex:

Ręczne narzędzia do aplikacji opasek kablowych

EVO7 i EVO9 do opasek kablowych z tworzywa sztucznego. Precyzyjne, niezawodne zaciąganie i cięcie

Pistolety do opasek kablowych EVO to najbardziej ergonomiczne i trwałe narzędzia do ręcznego montażu opasek kablowych na rynku. Komfort i funkcjonalność zostały połączone tak, aby zapewnić wysokiej jakości powtarzalne wyniki montażu przy różnych możliwościach ustawienia siły zaciągu.

Technologia zastosowana w zaciskarkach do opasek kablowych EVO7 i EVO9 pozwala na użycie mniejszej siły koniecznej do zaciągniecia i obcięcia opasek kablowych i umożliwia szybkie jej dostosowanie.

Manualna zaciskarka do opasek kablowych EVO9 w użyciu

Twoje korzyści: 

 • Ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt dla wygodnego i bezpiecznego ścisku
 • Różne szerokości uchwytów dla optymalnego komfortu: EVO7 i EVO9 (90 mm), EVO7SP i EVO9SP (80 mm)
 • Technologia TLC (Tension/Lock/Cut) dla szybkiego, precyzyjnego wiązania i cięcia przy minimalnym wysiłku
 • Bardzo łatwa konserwacja dzięki wyjątkowej trwałości
 • Prosta regulacja naciągu za pomocą obrotowego pokrętła 
 • Bezpieczne, równoległe cięcie opaski bezpośrednio przy główce
 • Szerokość opaski kablowej: EVO7 do 4.8 mm; EVO9 do 13.5 mm
 • Wąski nosek do montażu w ciasnych przestrzeniach
 • Indywidualnie regulowane i skalibrowane ustawienia siły zaciągu

Zasilany akumulatorowo, ręczny pistolet do opasek kablowych ProCut, do pracy w ograniczonych przestrzeniach

Zasilany bateryjnie, ręczny pistolet do opasek kablowych ProCut

Pistolet do opasek kablowych ProCut łączy w sobie zalety narzędzia ręcznego i zasilanego elektrycznie, zapewniając elastyczność i oszczędność czasu, a także zmniejszając obciążenie pracowników. Jest to pierwsze akumulatorowe narzędzie ręczne HellermannTyton. Pistolet do opasek kablowych ProCut zaciąga i obcina opaski kablowe od T50s do T250s. Jest idealny do użytku w ograniczonych przestrzeniach, ponieważ nie tylko działa bezprzewodowo, ale ma również dwa spusty, w tym jeden zamontowany z tyłu.

Inne kluczowe właściwości to:

 • 16 ustawień siły naciągu dla precyzyjnych rezultatów
 • Automatyczna kalibracja po każdym cyklu zapewniająca stałą wydajność
 • Ergonomiczny, miękki uchwyt i spust o niskiej sile nacisku zmniejszający obciążenie dłoni
 • Praktyczny hak do zawieszania

Zasilany wymiennym akumulatorem CAS, opracowanym we współpracy z Metabo, ten pistolet do opasek kablowych umożliwia wykonanie do 2 000 wiązań na jednym ładowaniu, zapewniając długotrwałą wydajność i niezawodność. Szybko ładujące się akumulatory litowo-jonowe są kompatybilne z ponad 400 urządzeniami w klasie 18 V, w tym z narzędziem CPK hybrid.

MK9SST do metalowych opasek o szerokości aż do 13 mm

Manualna zaciskarka do opasek kablowych do opasek ze stali nierdzewnej i metalu

Dzięki lekkiej i ergonomicznej konstrukcji pistolet do opasek kablowych MK9SST jest idealnym narzędziem do wiązania opasek kablowych ze stali nierdzewnej serii MBT. Wiązanie opasek kablowych ze stali nierdzewnej może wydawać się bardzo trudnym i męczącym procesem ale dzięki zaciskarce MK9SST jest zupełnie inaczej.

Dla ułatwienia obsługi zaciąganie jest w pełni regulowane za pomocą szybkiego, dwupoziomowego sterowania z dodatkowym precyzyjnym ustawieniem. Dzięki tej funkcji można łatwo uniknąć uszkodzenia wiązanych materiałów. Opaski są automatycznie odcinane na równi z główką po osiągnięciu ustawionego poziomu napięcia.

 

EVO KR: szybkie, regulowane i powtarzalne zakładanie odpornych na działanie wibracji opasek serii KR

Ręczne narzędzie do zaciągania i obcinania opasek kablowych serii KR

Pistolet do opasek kablowych EVO KR o ergonomicznym kształcie umożliwia bezproblemowe zakładanie odpornych na działanie wibracji opasek kablowych KR, co wpływa na zmniejszenie zmęczenia operatora. Produkowane w Niemczech narzędzie posiada wszystkie właściwości, sprawdzonych i przetestowanych już narzędzi EVO przeznaczonych do zaciągania i obcinania opasek kablowych oraz wiele innych cech:

Obsługa jedną ręką: zaciąganie, zabezpieczanie, blokowanie i obcinanie opasek tylko w dwóch krokach i jedną ręką
Boczne wkładanie opasek: ułatwia i przyspiesza ich mocowanie na wiązce - bazuje na sprawdzonej konstrukcji narzędzi EVO
Regulacja siły zaciągu: opaska kablowa może być zaciągnięta zgodnie z określonymi wymaganiami dotyczącymi naprężenia
Kalibracja: określona siła zaciągania może być wstępnie ustawiona - naciąg będzie zawsze stały, a kable nie ulegną uszkodzeniu
EVO-Series-Design: wytrzymała, a jednocześnie lekka obudowa zapewnia jeszcze większą niezawodność - wytrzymuje testy chemiczne i upadki w najtrudniejszych środowiskach

Pneumatyczne narzędzia do aplikacji opasek kablowych z tworzywa sztucznego

MK3PNSP2: szybkie, niezawodne, niewymagające konserwacji narzędzie

Narzędzie do aplikacji opasek kablowych MK3PNSP2 jest sterowane pneumatycznie. Charakteryzuje się dużą prędkością montażu i często stosowana jest w produkcji seryjnej, na liniach montażowych wiązek przewodów i kabli.
Montaż opasek kablowych jest bardzo prosty. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a opaska zostanie odpowiednio zaciągnięta i automatycznie obcięta bezpośrednio przy główce. Uzyskana w ten sposób krawędź pozostanie gładka, a odcięta część opaski automatycznie usunięta, co eliminuje konieczność przerwania procesu montażu.

MK3PNSP2: szybkie, niezawodne, niewymagające konserwacji narzędzie.

Twoje korzyści:

 • Niezwykle wytrzymała, metalowa obudowa
 • Do stosowania z opaskami kablowymi o szerokości do 4,8 mm
 • Bezproblemowa regulacja napięcia 
 • Duża prędkość montażu
 • Cięcie równoległe, tuż przy główce opask

Narzędzie tnące do opasek kablowych: bezpieczne obcinanie i usuwanie plastikowych opasek dzięki EVO cut

Pistolet tnący EVO cut przeznaczony jest do bezpiecznego obcinania i usuwania opasek kablowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Usuwanie opasek przy pomocy standardowych szczypiec czy obcinaczek grozi uszkodzeniem izolacji przewodów ale dzięki nowemu narzędziu EVO cut izolacja przewodów pozostaje nienaruszona.

 
 

Narzędzie do usuwania opasek EVO cut doskonale sprawdza się w zastosowaniach przemysłowych na dużą skalę, w których wiąże się i mocuje przewody.

EVO cut: narzędzie do usuwania opasek kablowych

Pistolet posiada lekką, wytrzymałą obudowę wykonaną z poliamidu, wzmocnioną włóknem szklanym. Ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt zapewnia wygodny i pewny chwyt, dzięki czemu narzędzie można z łatwością obsługiwać jedną ręką.

Precyzyjnie ustawione ostrza sprawiają, że podczas cięcia opasek, izolacja zawiązanych produktów pozostaje nienaruszona.

Aby jednak zapewnić cięcie tylko opaski kablowej, a nie również przewodów, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej nasadki dostosowanej do szerokości i grubości opaski.

 

 

Dlatego też nasze narzędzie EVO cut dostępne jest w komplecie z trzema, wymiennymi nasadkami


EVO cut: pistolet tnący do opasek EVO cut: pistolet tnący do opasek


W poniższej tabeli znajdziesz rozmiary nasadek do EVO cut, których możesz używać do usuwania poszczególnych opasek kablowych w zależności od ich szerokości i grubości:

Nasadka Max. szer. opaski Max. grubość opaski Seria T Seria OS Seria X Seria Q Seria CTT PEEK
SMALL 3,6 mm 1,2 mm T18 T18ROS X20 Q18 CTT20 PT2A
T30 T30ROS Q30
MEDIUM 4,8 mm 1,3 mm T40 T50ROS X80 Q50 CTT60 PT3B
T50 PT220
T80  
LARGE 7,8 mm 1,8 mm T120 T120ROS X120 Q120 / /
T150

 

 
Pistolet do obcinania i usuwania opasek kablowych EVO cut

Wszystkie trzy nasadki są pewnie i bezpiecznie zamocowane do narzędzia EVO cut i można je z łatwością wymienić dzięki prostemu systemowi typu "push".

Lekkie naciśnięcie przycisku "push" zwalnia mechanizm blokujący i umożliwia ściągnięcie końcówki. Można ją równie łatwo założyć ponownie lub wymienić na inną.

eLearning: bezpłatnie i bez rejestracji

Wszystkie informacje dot. naszego nowego narzędzia zebraliśmy w jednym miejscu i podsumowaliśmy jego zalety i właściwości w formie eLearning. Wystarczy jedno kliknięcie, aby uzyskać bezpośredni dostęp do naszego szkolenia, bezpłatnie i bez rejestracji. Życzymy miłej zabawy.

Serwis HellermannTyton

Autotool 2000 CPK

Nasz zespół projektantów jest w stanie sprostać wszelkim, indywidualnym wymaganiom w zakresie narzędzi do opasek kablowych - od bardzo małych po rozbudowane, automatyczne systemy montażu.

We współpracy z Tobą, możemy dostosować narzędzie do Twoich wymagań lub opracować zupełnie nowe urządzenie do wiązania opasek kablowych. W naszym zakładzie w Tornesch, w Niemczech, technicy HellermannTyton ręcznie montują i serwisują około 500 elementów do każdego automatycznego pistoletu do opasek kablowych.

Monterzy i instalatorzy mogą polegać na narzędziach do obróbki opasek kablowych HellermannTyton, ponieważ odznaczają się one najwyższą jakością i skutecznością.

Nasza oferta narzędzi do aplikacji opasek kablowych jest znacznie szersza niż Ci się wydaje. Mamy narzędzia dostosowane do Twoich oczekiwań

Automatyczne narzędzia do montażu opasek kablowych z tworzywa sztucznego:

Pneumatyczne narzędzia do montażu opasek kablowych z tworzywa sztucznego:

Pneumatyczne narzędzia do montażu opasek kablowych ze stali nierdzewnej:

Manualne narzędzia do montażu opasek kablowych z tworzywa sztucznego:

Manualne narzędzia do montażu opasek kablowych ze stali nierdzewnej:

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Co oznacza TLC?

TLC logo

Technologia TLC jest skrótem od Tension/Lock/Cut (Napiecie/Zaciśnięcie/Obcięcie). Ta odrobina technologii czyni ogromną różnicę w pistoletach do opasek kablowych EVO7 i EVO9.

TLC Napięcie

1. Tension (Napięcie)
Opaska zaciskowa jest naprężana zgodnie z wybraną siłą napięcia.

TLC Zaciśnięcie

2. Lock (Zaciśnięcie)
Po osiągnięciu wybranej siły napięcia, pistolet automatycznie zaciska opaskę kablową. Dzięki temu siła fizyczna nie jest dłużej potrzebna do utrzymania naprężenia opaski kablowej.

TLC Obcięcie

3. Cut (Obcięcie)
Jedyne co użytkownik musi zrobić to delikatnie nacisnąć spust pistoletu do opasek kablowych. Do równego, gładkiego cięcia wymagana jest niewielka siła.

Zalety technologii TLC w narzędziach do opasek EVO są od razu widoczne dla każdego, kto jest przyzwyczajony do standardowych pistoletów do opasek kablowych.  Blokowanie naprężonej opaski przed jej przecięciem zmniejsza mechaniczne obciążenie na opasce, ostrzu i mięśniach operatora. Brak odruchu odrzutu pomaga zminimalizować skutki uboczne wynikające z przeciążenia, gdy operatorzy ręcznie wiążą tysiące opasek kablowych podczas jednej zmiany.

Gdzie najlepiej sprawdzają się systemy automatycznego wiązania opaskami kablowymi?

Automatyczne narzędzia montażowe, takie jak Autotool 2000 CPK i Autotool System 3080, są odpowiednie wszędzie tam, gdzie wymagane jest założenie bardzo dużej liczby opasek kablowych i stała jakoś, którą gwarantujemy - np. przy montażu wiązek kablowych, w przemyśle motoryzacyjnym, w zakładach przemysłowych lub w przemyśle opakowaniowym.

Dlaczego istnieją narzędzia do opasek kablowych o różnych szerokościach uchwytów?

Celem zespołu do spraw rozwoju HellermannTyton jest uczynienie naszych narzędzi do opasek kablowych jak najbardziej przyjaznymi dla użytkownika. Dlatego dostarczamy m.in. narzędzia do opasek kablowych z rodziny EVO, EVO7SP i EVO9SP, o zmniejszonej szerokości uchwytu dla mniejszych rozpiętości rąk.

Jak działa zaciskarka do opasek kablowych?

Jak działa narzędzie do zaciągania opasek kablowych?

Zaciskarki do opasek kablowych są często używane, gdy opaski kablowe są zakładane w dużych ilościach. Celem jest ułatwienie szybkiego montażu dużych ilości opasek kablowych i odcinanie nadmiaru opaski tuż przy jej główce. Zaciskarki do opasek kablowych ułatwiają również napinanie i odcinanie opasek kablowych przy użyciu jednej ręki w trudno dostępnych miejscach lub pod kątem.