18/04/2024

Klipsy do kabli: organizacja okablowania za pomocą klipsów samoprzylepnych i przykręcanych, umożliwiających prowadzenie wielu tras kablowych

Klipsy do kabli do zabezpieczania i prowadzenia kabli w przemyśle

Znajdź odpowiednie klipsy do kabli, umożliwiające ich szybkie, łatwe i bezpieczne mocowanie

Klipsy do kabli ułatwiające organizację

Klipsy do kabli są stosowane do zabezpieczania i porządkowania okablowania w różnych zastosowaniach. Zazwyczaj są to albo klipsy otwarte albo klipsy ze specjalnym zatrzaskiem i mogą być przymocowane do różnych powierzchni. Klipsy do kabli zapobiegają ich plątaniu się, a także niebezpieczeństwu potknięcia się i zapewniają bardziej uporządkowany i estetyczny wygląd.

Portfolio klipsów do kabli HellermannTyton obejmuje klipsy z wieloma opcjami zamknięcia, umożliwiające prowadzenie wiązek w różnych kierunkach i przeznaczone dla różnych średnic: samoprzylepne klipsy do kabli, klipsy do kabli przykręcane, klipsy krawędziowe, klipsy do złączy i uchwyty do taśmowania.

Klipsy do kabli samoprzylepne

Klipsy samoprzylepne do kabli

Samoprzylepne klipsy do kabli są łatwe w montażu, ponieważ nie wymagają wbijania gwoździ ani przykręcania, a zatem nie mają wpływu na statykę. Są przeznaczone do powierzchni o niskiej energii. Inne zalety to zmniejszone ryzyko korozji i znaczna redukcja wagi w porównaniu do montażu mechanicznego.

HellermannTyton stosuje różne rodzaje klejów do samoprzylepnych klipsów do kabli - akrylowe i z kauczuku syntetycznego. Różnią się one zakresem temperatur roboczych i siłą zrywania..

Klipsy samoprzylepne na bazie akrylanu:

  • Temperatura pracy -40°C do +85°C
  • Większa przyczepność początkowa do powierzchni, możliwość natychmiastowego użycia

Klipsy samoprzylepne na bazie kauczuku syntetycznego :

  • Temperatura pracy -40°C do +60°C
  • Wysoka siła ciągnięcia, klej wymaga kilku godzin wiązania na powierzchni

Po przyklejeniu samoprzylepnego klipsa do kabli, wiązkę kabli można umieścić w klipsie. Niektóre klipsy są otwarte z boku i przytrzymują kable i przewody za pomocą skierowanej do wewnątrz końcówki lub poprzez istniejące zwężenie geometrii klipsa. Dzięki temu bardzo łatwo jest dodawać, usuwać i wymieniać kable na późniejszym etapie.  

Klipsy mocuje się poprzez odklejenie folii ochronnej i przyklejenie do danej powierzchni, w tym do plastiku i metalu. Po przyklejeniu samoprzylepnego klipsa, opaska kablowa może zostać wprowadzona przez otwór, a wiązka kabli może zostać umieszczona wewnątrz opaski. Na koniec wiązka przewodów i opaska kablowa są mocowane do uchwytu poprzez zamknięcie opaski kablowej.

Jednoczęściowe uchwyty samoprzylepne: Seria RA i RB

Jednoczęściowe, samoprzylepne zaczepy do kabli

Seria klipsów do kabli RA i RB to jednoczęściowe samoprzylepne zaczepy, które mogą być używane bez dodatkowej opaski kablowej. Wykonane są z PA66 z klejem z kauczuku syntetycznego.

Samoprzylepne klipsy serii RB zapewniają dużą swobodę prowadzenia kabli, a także zmniejszają ryzyko korozji w porównaniu z mocowaniami śrubowymi. Idealnie nadają się do beznarzędziowego montażu i mogą być wielokrotnie otwierane, a tym samym ponownie używane w przypadku konieczności wymiany kabli. Seria RB jest dostępna dla wiązek o średnicach od 5,0 do 14,0 mm.  

Klipsy do kabli serii RA są idealnym rozwiązaniem w zastosowaniach, które są trudno dostępne lub w obszarach, w których samoprzylepne zaczepy do kabli są jedyną możliwą metodą mocowania. Są one najczęściej spotykane w branżach takich jak motoryzacja, pojazdy użytkowe, pojazdy budowlane lub budynki przemysłowe. Seria RA jest dostępna dla wiązek o średnicach od 3,0 do 18,0 mm.

Samoprzylepne uchwyty do mocowania rur, kabli i przewodów

Zaczepy do mocowania rur, kabli i przewodów

HellermannTyton oferuje samoprzylepne klipsy zaprojektowane specjalnie do mocowania kabli, rur i przewodów bez użycia opasek kablowych. Te klipsy można po prostu przykręcić lub przykleić do paneli. Boczne ramiona dociskają rurę lub przewód do podstawy, ale umożliwiają ich swobodny demontaż w dowolnej chwili. Klipsy do kabli TY8H1S zwane też zaczepami są powszechnie stosowane w sprzęcie komputerowym, automatach do gier i urządzeniach gospodarstwa domowego.

Klipsy do kabli montowane na śrubę

Klipsy do kabli montowane na śrubę do ciężkich wiązek kablowych

Zaczepy do kabli przykręcane do ciężkich wiązek kabli

Klipsy do kabli HellermannTyton montowane na śrubę wymagają śrub lub innych elementów mocujących, aby bezpiecznie przymocować kable lub przewody do określonej powierzchni. Tego typu zaczepy do kabli mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub z metalu, jak w tym przypadku. Oprócz elementu śrubowego klipsy posiadają jeden lub kilka otworów, w które można włożyć kable, aby utrzymać je w danym miejscu. Klipsy do kabli montowane na śrubę są często używane tam, gdzie ciężkie wiązki kabli muszą być podparte.

Jednym z rodzajów przykręcanych klipsów kablowych oferowanych przez HellermannTyton są klipsy D, których kształt przypomina literę "D", stąd nazwa. Mają one zakrzywioną lub półokrągłą konstrukcję i są otwarte. Klipsy te to szybki i skuteczny sposób porządkowania przewodów, który zapewnia znaczną oszczędność czasu i kosztów w zakresie konserwacji i konfiguracji kabli.

Klipsy D posiadają elastyczny uchwyt, pozwalający na wygodne usuwanie i wymianę kabli w razie potrzeby. Ze względu na śrubowy sposób montażu i zastosowany materiał POM (poliacetal), części te są stosowane wszędzie tam, gdzie występują obciążenia mechaniczne , np. w budownictwie domowym, biurowym i magazynowym.

Dodatkowo, dzięki trwałej i wytrzymałej formie (w różnych temperaturach i warunkach wilgotności), takie produkty są wykorzystywane w obszarach o wysokich wymaganiach dotyczących precyzji, takich jak sektor motoryzacyjny, elektroniczny lub technologii medycznej. HellermannTyton oferuje śrubowe klipsy D w trzech rozmiarach i z trzema różnymi średnicami otworów.

W portfolio HellermannTyton znajdują się również inne klipsy do kabli, które muszą być przykręcane, w tym klipsy typu P (znane również jako obejmy typu P). Zazwyczaj składają się one z metalowego lub plastikowego zacisku, który ma kształt litery "P", patrząc z boku. Taka konstrukcja pozwala na łatwe wkładanie i bezpieczne trzymanie kabli, przewodów, a nawet rur, zapewniając zorganizowany i stabilny system prowadzenia, zapobiegając jednocześnie przemieszczaniu się lub potencjalnym uszkodzeniom w wyniku wibracji lub innych czynników. Obejmy zaciskowe są powszechnie stosowane w różnych branżach, takich jak motoryzacyjna, elektryczna, lotnicza i przemysłowa.

Klipsy do kabli umożliwiające prowadzenie wielu tras kablowych

Zaczepy do kabli do trasowania

HellermannTyton oferuje różne rodzaje klipsów do kabli do równoległego i wielokrotnego prowadzenia rur, węży i przewodów. Klipsy te umożliwiają ścisłe i pewne trzymanie wiązek zapobiegając plątaniu i skręcaniu. Można je łatwo zamontować ręcznie.

Klipsy do równoległego prowadzenia mają miejsce na dwa lub trzy kable, przewody lub węże. Posiadają mocowanie choinkowe do umiejscowienia we wstępnie wywierconych otworach w panelu lub blasze. Po zainstalowaniu kable, przewody lub węże po prostu zatrzaskuje się w klipsie. W razie konieczności można je usunąć i ponownie zainstalować bez konieczności demontażu klipsa.

Uchwyty do taśmowania zapewniające stabilność długich wiązek kabli i przewodów

Uchwyty do taśmowania zapewniające stabilność długich wiązek kabli i przewodów

Wiązki kabli czy przewodów można zamocować do uchwytów do taśmowania za pomocą opasek kablowych lub taśmy samoprzylepnej. Uchwyty te posiadają różne mocowania umożliwiające zastosowanie w otworach, na krawędziach, przykręcenie lub po prostu przyklejenie. Umożliwiają one prowadzenie wielu, długich wiązek. Uchwyty do taśmowania są szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, ale mogą być również używane w dowolnym zastosowaniu, aby zapewnić stabilność i wsparcie dłuższych wiązek kabli i przewodów.

Uchwyty do taśmowania SOC5FT6LG są jednymi z najpopularniejszych produktów HellermannTyton. Są przeznaczone do mocowania w otworach okrągłych 6,5 - 7,0 mm i sześciokątnych 6,1 - 6,6 mm i umożliwiają prowadzenie z odstępem. Szczeliny znajdujące się na końcach ramion umożliwiają mocowanie wiązek kablowych lub przewodów za pomocą opaski kablowej lub taśmy samoprzylepnej. Kabel ściśle przylega do lekko zakrzywionej powierzchni uchwytu.

Klipsy do kabli wykrywalne, z dodatkiem cząstek metalu

Wykrywalne magnetycznie uchwyty do kabli

Wykrywane magnetycznie klipsy kablowe to specjalistyczne klipsy lub elementy mocujące przeznaczone do zabezpieczania i organizowania kabli, przewodów i innych komponentów elektrycznych w różnych zastosowaniach przemysłowych i komercyjnych. Klipsy te zapewniają szereg korzyści, zwłaszcza w przypadki użycia, w środowiskach, w których odpady ciał obcych (FOD) i wykluczenie materiałów obcych (FME) są krytyczne. Są one najczęściej stosowane w środowiskach, w których integralność produktów, sprzętu lub procesów jest niezbędna - na przykład w przetwórstwie żywności i w przemyśle farmaceutycznym, gdzie obowiązują rygorystyczne standardy higieny

Wykrywalne magnetycznie klipsy do kabli sprawiają, że żadne obce elementy z systemu zarządzania kablami nie zanieczyszczą produktów. Właściwości magnetyczne tych klipsów sprawiają, że są one wykrywalne za pomocą magnetycznych urządzeń skanujących, wykrywaczy metali lub urządzeń rentgenowskich. Funkcja ta umożliwia szybką i niezawodną identyfikację oraz usuwanie zagubionych lub niewłaściwie umieszczonych klipsów kablowych. Wykrywalne klipsy do kabli są dostępne w różnych rozmiarach i wzorach, dostosowane do różnych średnic kabli.

Klipsy do kabli przeznaczone dla rynku motoryzacyjnego

Klipsy do kabli do wysokich napięć dla przemysłu motoryzacyjnego

Zaciski kablowe wysokiego napięcia

Klipsy do kabli do wysokich napięć są powszechnie stosowane w wiązkach przewodów w pojazdach elektrycznych. Solidna osłona z żebrowaną konstrukcją zapewnia dodatkową wytrzymałość. Miękkie wkładki amortyzują kable i przewody. Powłoka tych wysokonapięciowych klipsów kablowych wykonana jest z PA46 lub PA6HS, a miękkie wkładki z AEM lub EPDM.

Klipsy do kabli do wysokich napięć są dostępne jako dwuczęściowe elementy, które zatrzaskują się w celu łatwego montażu bez użycia narzędzi, lub jako jednoczęściowe elementy z zawiasem lub zamkiem obrotowym.

Klipsy do kabli stosowanych w zarządzaniu płynami

HellermannTyton oferuje klipsy do kabli stosowanych w zarządzaniu płynami. Klipsy te doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie przewody i węże, które transportują płyny muszą być bezpiecznie zamocowane, również z uwzględnieniem kompensacji ruchu. Obejmują one również klipsy, które można otworzyć i ponownie wykorzystać podczas prac konserwacyjnych.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Czym są klipsy do kabli?

Klipsy do kabli, nazywane również uchwytami, zaczepami lub organizerami do kabli, to małe elementy zaprojektowane do zabezpieczania i zarządzania kablami, przewodami, rurami i wężami w schludny i uporządkowany sposób. Posiadają one różne mocowania przeznaczone do różnych powierzchni. Zapobiegają plątaniu się kabli, zmniejszają bałagan i zwiększają bezpieczeństwo, utrzymując kable na miejscu i zapobiegając potknięciu się przez nie.

Jak zainstalować klipsy do kabli?

Instalacja klipsów do kabli jest prostym procesem, ponieważ można je łatwo zamontować ręcznie lub za pomocą konwencjonalnych narzędzi, takich jak np. śrubokręt. Metoda zależy od rodzaju klipsa kablowego i powierzchni, do której ma być przymocowany.

Jak znaleźć odpowiedni rozmiar klipsa do kabli?

Właściwy rozmiar klipsa jest uzależniony od średnicy kabla (kabli) i potrzeb aplikacji. Aby określić odpowiedni rozmiar, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Średnica wiązki: klipsy HellermannTyton są przeznaczone do wiązek o średnicy od 3,0 do 110,0 mm. Klipsy lub uchwyty z opaskami kablowymi można dopasować do różnych średnic wiązek.
  • Rodzaj mocowania: klipsy kablowe mogą być montowane w okrągłych i owalnych otworach, mogą być przykręcane, wciskane, przyklejane lub montowane na krawędź.
  • Kierunek wiązania: kierunek wiązania kabli, przewodów i węży jest również zmienny. Kable mogą być np. prowadzone z odstępem obok powierzchni aplikacji. Dostępne są również obrotowe klipsy, które można wykorzystać w przypadku aplikacji ruchomych.
  • Materiał: HellermannTyton oferuje klipsy wykonane w szerokiej gamie materiałów i kombinacji materiałów (tworzywa sztuczne, metal, stal nierdzewna).
  • Specjalne funkcje i wymagania: portfolio produktów obejmuje rozwiązania uwzględniające dodatkowe wymagania, takie jak rotacja, automatyczne zamykanie i modułowe systemy klipsów.

Jak usunąć klipsy do kabli?

Klipsy do kabli są dostępne w różnych wersjach. Najpopularniejsze z nich to plastikowe klipsy, które mają wypustkę lub mechanizm blokujący utrzymujący kabel na miejscu. Aby podważyć zacisk kablowy, potrzebne będą specjalne narzędzia. Klipsy samoprzylepne można oderwać.

Większość zaczepów kablowych jest jednorazowego użytku i nie można ich ponownie użyć po usunięciu, ponieważ nie spełniają one początkowych wymagań dotyczących blokowania. W przypadku zastosowań wymagających konserwacji należy użyć klipsa kablowego, który można ponownie otworzyć lub zablokować.