Rurki termokurczliwe dopasowane do Twoich zastosowań!

Każda rurka termokurczliwa marki HellermannTyton to perfekcyjna ochrona kabli i przewodów.

Każda rurka termokurczliwa marki HellermannTyton to perfekcyjna ochrona kabli i przewodów.

Szukasz odpowiedniej dla siebie rurki termokurczliwej?

Obszary zastosowania rurki termokurczliwej są bardzo zróżnicowane. Dlatego firma HellermannTyton podczas projektowania, produkcji i dystrybucji rurek termokurczliwych oraz kształtek termokurczliwych koncentruje się na perfekcyjnym dostosowaniu każdej rurki termokurczliwej do jej obszaru zastosowania.

Dzięki temu każda nowa rurka termokurczliwa firmy HellermannTyton wyznacza standardy w zakresie ochrony przed wpływem czynników mechanicznych, atmosferycznych, chemicznych czy elektrycznych.

Kluczem do sukcesu są poszczególne, specjalne właściwości rurki termokurczliwej. Począwszy od doboru materiału skupiamy się na różnych kluczowych dla zastosowania zagadnieniach, jak na przykład właściwo-
ści samogaszące rurki termokurczliwej do zastosowań w delikatnej inżynierii lotniczej lub motoryzacyjnej.

Tak zwany współczynnik kurczliwości, czyli dokładna wielkość określająca zdolność kurczenia się rurki termokurczliwej, może w zależności od profilu zastosowania mieć równie duże znaczenie, co unikanie materiałów halogenowych w produkcji rurek termokurczliwych.

Na czym polega obkurczanie rury termokurczliwej?

Obkurczanie jest to proces kurczenia się rur z tworzyw sztucznych, pod wpływem płomienia lub ciepłego powietrza z opalarki gazowej lub elektrycznej lub za pomocą specjalnych urządzeń do produktów termokurczliwych. Dzięki pamięci kształtu rury mogą być obkurczane dowolnym sposobem, do ich pierwotnej wielkości.  Rozróżnia się wymiary koszulek pierwotne (rozmiar oryginalny) i wymiary dostarczone (rozmiar rozszerzony).

Obkurczanie cieplne jest stosowane w różnych gałęziach przemysłu w celu izolowania, uszczelniania i ochrony kabli m.in. przed czynnikami atmosferycznymi, chemikaliami lub wodą

Obejrzyj poniższy film, w którym nasi eksperci Barry i Mark, pokazują jak w bardzo prosty sposób prawidłowo obkurczyć rurę termokurczliwą. 

 
Wybór kształtek termokurczliwych

Każda pojedyncza rurka termokurczliwa musi ściśle odpowiadać obszarowi zastosowania – od produkcji seryjnej, np. jako uchwyt izolacyjny do narzędzi, mufy termokurczliwe wykonane z rurki termokurczliwej do napraw kabli ziemnych, których naprawa bez specjalnych rurek termokurczliwych (mufa termokurczliwa, termokurczliwy rękaw naprawczy) byłaby wyjątkowo trudna i kosztowna.

Firma HellermannTyton oferuje pełen wachlarz rurek termokurczliwych – od powlekanych klejem po przezroczyste, przeznaczone do ochrony oznaczeń na przewodach – a także uniwersalne rozwiązania w zakresie technologii rurek termokurczliwych, które spełniają najwyższe standardy międzynarodowe oraz wyznaczają nowe trendy w sektorze rurek termokurczliwych.

Każdy rzemieślnik, instalator lub osoba podejmująca decyzje w zakresie seryjnej produkcji przemysłowej znajdzie w firmie HellermannTyton rozwiązanie w dziedzinie rurek termokurczliwych, które będzie skrojone na miarę konkretnych potrzeb, innymi słowy – każda rurka termokurczliwa marki HellermannTyton sprawia, że problemy kurczą się, zanim powstaną.

Nowość w zakresie produktów izolacyjnych

Nowość w zakresie produktów izolacyjnych

Urządzenie do obkurczania termokurczy ShrinkPad 110 firmy HellermannTyton służy do szybkiego oraz bezp

Narzędzia do montażu produktów termokurczliwych ShrinkPad110

iecznego dla produktu procesu obkurczania cienkościennych produktów termokurczliwych z klejem wewnętrznym oraz bez niego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych, elastycznych poduszek grzejnych, obkurczających produkt termokurczliwy poprzez bezpośredni kontaktu z nim, zapewniając jednocześnie minimalną utratę ciepła. Obróbce można poddać materiał o średnicy do 15 mm, przy maksymalnej długości  110 mm. Urządzenie wymaga zasilania elektrycznego oraz pneumatycznego.

Rurka termokurczliwa idealna dla Twoich potrzeb!

Rurka termokurczliwa idealna dla Twoich potrzeb!

Rurka termokurczliwa – (żargon branżowy – termokurczka) podłużna polietylenowa rurka używana w elektronice do izolacji przewodów. Wytwarza się je z polietylenu, którego polimeryzacja inicjowana jest promieniowaniem jonizującym. Dzięki temu uzyskiwana jest pamięć kształtu materiału. Kurczy się pod wpływem temperatury o 20% do 70% w zależności od producenta, grubości i rozmiaru.

HellermannTyton jest globalnym producentem, który oferuje wysoko wydajne rozwiązania w zakresie wiązania, mocowania, łączenia, prowadzenia, ochrony oraz identyfikacji, przeznaczone do stosowania w różnych branżach. Dla naszych klientów opracowujemy rozwiązania rynkowe, które w unikalny sposób wypełniają przemysłowe potrzeby - rozwiązują wymagania instalacyjne, obniżają koszty pracy
i koszty materiałowe oraz wpływają na podwyższenie jakości produktu końcowego - nie ma znaczenia w jakiej branży: 

Rurki termokurczliwe Rurki termokurczliwe

Rurki i węże termokurczliwe do izolacji elektrycznej i ochronny mechanicznej. Rurki termokurczliwe cienkościenne, średniościenne i grubościenne z klejem i bez kleju. Rurki termokurczliwe wykonane z poliolefinu (PEX), elastomeru (PES), polimeru fluorowego (FPM), polifluroku winylidenu (PVDF) i politetrafluoroetylenu (PTFE). Rurki termokurczliwe są dostępne w różnych stopniach skurczu od 2:1 do 6:1 do każdego obszaru zastosowań.

Kształtki termokurczliwe Kształtki termokurczliwe

Kapturki i kształtki termokurczliwe Helashrink powleczone wewnętrznie klejem i bez kleju. Termokurczliwe obudowy wtyczek, dwupalczatki, trójpalczatki, czteropalczatki, pięciopalczatki, sześciopalczatki, kolanka 90° i 45°, rozgałęziacze typu T i Y oraz kształtki według standardu VG. Niskonapięciowe kapturki termokurczliwe oraz kleje do termokurczy, w tym klej termotopliwy w formie taśmy dwuskładnikowy klej epoksydowy.

Rurki niekurczliwe Rurki niekurczliwe

Węże i tulejki izolacyjne wykonane z chloroprenu (CR), polichlorku winylu (PCV), poliolefinu (PO), politetrafluoroetylenu (PTFE) i silikonu (SI), jak również środki pomocnicze do montażu tulejek plastikowych i kauczukowych, np. oliwka smarna Hellerine.

Firma HellermannTyton oferuje pełen wachlarz wysokiej jakości rurek termokurczliwych wykonanych z różnych materiałów, w różnych kolorach, wymiarach, grubościach oraz o różnym współczynniku kurczliwości. Do każdego rodzaju zastosowania znajdziesz odpowiedni produkt.

ShrinKit 321 , Koszulki termokurczliwe 3:1 w zestawie

ShrinKit 321 , Koszulki termokurczliwe 3:1 w zestawie

ShrinKit 321 jest rodziną koszulek termokurczliwych dostępną w atrakcyjnych, poręcznych zestawach. Składa się ona z zestawów ShrinKit 321 Universal, ShrinKit 321 Basic zawierających cienkościenne koszulki termokurczliwe oraz ShrinKit 321-A i ShrinKit 321-A Basic zawierających koszulki termokurczliwe z klejem. Zakres skurczu 3:1 umożliwia zredukowanie ilości używanych rozmiarów o połowę. Dzięki czytelnemu opisowi każdej przegródki, zawierającemu średnicę i długość koszulek, wybór odpowiedniego produktu jest dziecinnie prosty.

Rurka termokurczliwa HIS-3

Rurka termokurczliwa HIS-3

Rodzina rur termokurczliwych HIS wyróżnia się wygodnymi do przechowywania opakowaniami. Obejmuje ona: HIS-Pack o skurczu 2:1, HIS-3 o skurczu 3:1 oraz HIS-A o skurczu 3:1, powleczone wewnętrznie klejem. HIS-3 i HIS-A dzięki skurczowi 3:1 umożliwiają użycie o połowę mniejszej ilości rozmiarów termokurczy do pokrycia zakresu wykorzystywanych średnic. Wygodne opakowania kartonowe umożliwiają proste i łatwe magazynowanie także rozpoczętych materiałów.

Kształtki termokurczliwe z klejem

Kształtki termokurczliwe z klejem

Kształtki rozgałęziające 90° (kształtki T), służą do prostej i szybkiej izolacji punktów rozgałęzień kabla na pojedyncze żyły. Dodatkowo kształtki powlekane klejem odciążają mechanicznie miejsca połączeń w wiązkach.

Rurki termokurczliwe MA47

Rurki termokurczliwe MA47

Średniościenna rurka termokurczliwa TREDUX MA47 o skurczu 4:1 jest odporna na działanie rozpuszczalników,mechanicznymi. kwasów i ługów oraz posiada dobra wytrzymałość mechniczną. Wewnętrzny klej termoplastyczny stanowi dobre zabezpieczenie przed wilgocią oraz wpływem warunków atmosferycznych.

Rurki termokurczliwe TREDUX

Rurki termokurczliwe TREDUX

Rurki termokurczliwe TREDUX cienkościenne są wykorzystywane jako podstawowa izolacja elektryczna oraz jako zabezpieczenie kabli i przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kształtki termokurczliwe Helashrink serii 1100

Kształtki termokurczliwe Helashrink serii 1100

Kątowa kształtka termokurczliwa z wewnętrzną wargą, zgodna z normą VG. Zapewnia ochronę mechaniczną wtyczki i umożliwia oszczędne wykorzystanie miejsca w zabudowie.

Rurka termokurczliwa TF24

Rurka termokurczliwa TF24

Elastyczna, przezroczysta rurka termokurczliwa o skurczu 2:1. Jest uzupełnieniem rodziny termokurczy TF21. Idealnie pasuje do zabezpieczenia oznaczeń na kablach i rurach oraz izolacji i ochrony mechanicznej elementów, które muszą pozostawać widoczne.

Rurki termokurczliwe TF21

Rurki termokurczliwe TF21

Elastyczne rurki termokurczliwe TF21 przeznaczone do izolacji, ochrony mechanicznej oraz kolorowych oznaczeń.

Rurki termokurczliwe  TR27

Rurki termokurczliwe  TR27

TR27 jest cienkościenną, samogasnącą i bezhalogenową rurką termokurczliwą z wyśmienitymi właściwościami ograniczania płomienia. Posiada ona niski współczynnik emisji dymu i wyśmienitą odporność na płomień.

Rurki termokurczliwe HFT-A

Rurki termokurczliwe HFT-A

Rurki termokurczliwe tego typu są przeznaczone do izolacji elektrycznej, ochrony mechanicznej oraz barwnego oznaczenia. Rury HFT-A, ze względu na posiadane dopuszczenia, są szczególnie polecane do stosowania w przemyśle zbrojeniowym oraz lotniczym.

Kapturki termokurczliwe HEK

Kapturki termokurczliwe HEK

Kapturki termokurczliwe z klejem termotopliwym pewnie i długotrwale uszczelniają końce kabli. Wytrzymały materiał zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wysoki stopień skurczu umożliwia obsługę dużego zakresu średnic przy pomocy niewielkiej ilości rozmiarów.

Przy profesjonalnym doborze odpowiedniego rozmiaru rury termokurczliwej, należy uwzględnić różne parametry:

Kalkulator grubości ścianki:

Nominalna grubość materiału jest podawana w mm po jego całkowitym skurczeniu. Nominalny oznacza w tym przypadku wymiar bez uwzględniania toleracji. Zasadniczo wyróżnia się rurki termokurczliwe o cienkich, średnich i grubych ściankach. Rurki o ściankach średniej grubości oraz rurki o grubych ściankach są również dostępne w wersji z klejem wewnętrznym. W takim przypadku mówi się o tzw. systemie rurek podwójnych.

Średnica rurki termokurczliwej:
Średnicę podaje się jeszcze w wielu przypadkach w calach ("/inch). 25,4 mm to 1 cal.

Stopień skurczu:
W zależności od rodzaju zastosowanego materiału podstawowego (tworzywo sztuczne) oraz grubości ścianki rurki termokurczliwe ekspandują (rozszerzają się). W zależności od tego, w jakim stosunku produkt ulega skurczeniu (wymiar pierwotny : rurka podstawowa), podaje się odpowiedni współczynnik kurczliwości. Stosunek kurczliwości sięga od 2:1 do 6:1. Im wyższy jest stosunek kurczliwości, tym większa jest liczba średnic, którą można pokryć. Z tego względu nie ma potrzeby zamawiania wielu różnych rozmiarów rurek termokurczliwych, co w praktyce oznacza mniej pracy związanej z wykonywaniem zamówień oraz mniejszą przestrzeń magazynową.

Skurcz wzdłużny:
Zmniejszeniu ulega nie tylko średnica rurek termokurczliwych, lecz także ich długość. Zmiana długości jest podawana w procentach (%).

Minimalna temperatura obkurczania:
Rurki termokurczliwe nie zawsze się kurczą w tej samej temperaturze. Temperatura w dużej mierze zależy zastosowanego materiału podstawowego (tworzywa sztucznego).

Temperatura pracy:
Temperatura pracy również nie jest dla każdego rodzaju rurki termokurczliwej taka sama. Decydującym czynnikiem w tym przypadku jest rodzaj zastosowanego materiału podstawowego (tworzywa sztucznego).

Aby zapewnić jednorodność struktury materiału po obkurczeniu, a przez to jednorodność parametrów technicznych, przy doborze właściwego rozmiaru rur termokurczliwych ważne jest zachowanie zasady 80:20. Materiał termokurczliwy dobrany w sposób poprawny powinien wykorzystać przynajmniej 20% swojej możliwości skurczu, jednak nie więcej niż 80% pełnej możliwości skurczu.

Wśród naszych rur termokurczliwych dobierzecie Państwo materiały termokurczliwe dla każdej średnicy kabla, przy uwzględnieniu oczywiście reguły 80:20.

Rurki termokurczliwe są często stosowane w konfekcjonowaniu kabli, w przewodach oraz w złączach wtykowych. Zastosowanie obejmuje izolację, oznaczenie oraz obok walorów wizualnych również ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Znajdź właściwy produkt jeszcze szybciej! Nasza nowa tabela doboru termokurczy

Zamów swoją tabele doboru termokurczy

HellermannTyton oferuje odpowiednie rury termokurczliwe do twoich potrzeb. Są one dostępne w szerokiej palecie materiałów, poziomów skurczu, wymiarów, kolorów i długości. Taka różnorodność produktów może utrudniać szybki wybór. Dlatego HellermannTyton opracował praktyczną tabelę doboru produktów w formie obrotowego dysku, która w prosty sposób doprowadzi się do produktu, którego szukasz. Zamów swoją tabele doboru już teraz i ułatw sobie pracę.

Po prostu zamów swoją tabele doboru termokurczy - naturalnie bezpłatną.

Tabela przedstawia wszystkie ważne informacje na temat naszych rur termokurczliwych, co pozwala na szybki i wygodny dobór właściwego rozwiązania do twoich specyficznych potrzeb.

Tabela doboru daje ci pogląd na swoje potrzeby i pomaga w nawigacji przez nasz szeroki wachlarz produktów. Symbole wskazują produkty posiadające właściwości, których szukasz. 

Kodowanie barwne pozwala skupić się na konkretnych właściwościach.

Tylna strona tarczy zawiera przegląd różnych rozmiarów rur i pozwala dobrać właściwy rozmiar rury do posiadanej średnicy.

Przydatne narzędzia do doboru właściwej rurki termokurczliwej

Kalkulator do termokurczy

Kalkulator do termokurczy

Przy profesjonalnym doborze odpowiedniego rozmiaru rury termokurczliwej, należy uwzględnić zasadę 80:20. Określa ona że rura termokurczliwa powinna zostać obkurczona przynajmniej o 20% i nie więcej niż 80% całkowitych możliwości jej skurczu.

Wskazówka: Za pomocą kalkulatora do termokurczy możesz również sprawdzić, czy dana rurka termokurczliwa jest odpowiednia dla Twojego obszaru zastosowania. Rurki termokurczliwe można wyszukać na stronie WWW, przeszukując katalog produktów.
www.hellermanntyton.pl/site/kalkulatory/kalkulator-do-termokurczy

Kalkulator grubości ścianki

Kalkulator grubości ścianki

W czasie obróbki rurki termokurczliwej zmianie ulega zarówno jej średnica, jak i grubość jej ścianek. Za pomocą tego kalkulatora to termokurczy można obliczyć teoretyczą grubość ścianki przy określobnej średnicy.
www.hellermanntyton.pl/site/kalkulatory/kalkulator-grubosci-scianki

FAQs – Najczęściej zadawane pytania

O czym należy pamiętać przy obkurczaniu rur termokurczliwych ?

Wskazówka 1: Proces skurczania rozpocznij pośrodku długości skurczanego węża, a następnie kontynuuj jego skurczanie w obydwu przeciwległych kierunkach. W ten sposób można uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza.

 

Wskazówka 2: We wszystkich wężach termokurczliwych zmniejszeniu ulega ich średnica, w niektórych zmniejsza się również ich długość. Kurczliwość wzdłużną należy wziąć pod uwagę przy cięciu węży.

Wskazówka 3: Kurczliwość wzdłużną rurki termokurczliwej można zminimalizować, ogrzewając najpierw jej oba końce, a następnie środek. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby nie dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza. Jako alternatywę dla tego rozwiązania można zastosować metodę obróbki rurki termokurczliwej polegającą na równomiernym jej obkurczaniu od jednego do drugiego jej końca.

Wskazówka 4: Kurczliwość wzdłużną rurki termokurczliwej można zminimalizować, ogrzewając najpierw jej oba końce, a następnie środek. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, aby nie dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza. Jako alternatywę dla tego rozwiązania można zastosować metodę obróbki rurki termokurczliwej polegającą na równomiernym jej obkurczaniu od jednego do drugiego jej końca.

Wskazówka 5: Przy obcinaniu rurki termokurczliwej należy w szczególności zwrócić uwagę na to, aby obcinane krawędzie były równe i czyste. Nieoczyszczone i postrzępione końcówki rurki termokurczliwej mogą w konsekwencji doprowadzić do jej rozwarstwienia.

Wskazówka 6: Przy wyborze rozmiaru rurki termokurczliwej bardzo ważne jest to, żeby zwrócić uwagę na zasadę „80% / 20%“. Oznacza to, że rurkę termokurczliwą należy dobrać w taki sposób, aby jej średnica mogła się skurczyć co najmniej o 20% i maksymalnie o 80%.

Odpowiedni schemat doboru rur termokurczliwych znajdziesz w naszym katalogu produktów.

Wskazówka 7: Podczas obróbki rurek termokurczliwych należy zwrócić uwagę na to, aby miejsce pracy było dobrze wentylowane.

Jak działa rura termokurczliwa z klejem?

Jednym z rodzajów rur termokurczliwych są rury dwuścienne, które składają się z usieciowanego płaszcza zewnętrznego (Poliolefiny) i wewnętrznej warstwy kleju. Po podgrzaniu wewnętrzna ściana kleju topi się i przepływa. W wyniku tego procesu powstaje wewnętrzna warstwa, która zapewnia szczelne przyleganie do przewodu, kabla lub złącza. Rury termokurczliwe z klejem wewnętrznym są idealne do produkcji mocnych, odpornych na warunki atmosferyczne uszczelek o dodatkowej wytrzymałości mechanicznej i doskonałej ochronie przed korozją.

Na poniższym filmie można zobaczyć dwuścienne rury termokurczliwe pokazane przez naszych ekspertów Barry'ego i Marka.

 

Dlaczego warto stosować przezroczyste rurki termokurczliwe?

Wiele kabli oznaczonych jest kolorami lub posiada nadrukowane znaki identyfikacyjne. Stosowane są m.in. w budynkach użyteczności publicznej, takich jak lotniska i szpitale, ale także w tunelach i środkach transportu, takich jak pojazdy szynowe, statki i samoloty. Przezroczyste rurki termokurczliwe używane są do izolowania płaszczy kabli przy jednoczesnym zachowaniu widocznych znaków identyfikacyjnych

Aby dowiedzieć się więcej na temat przezroczystych rurek termokurczliwych, obejrzyj poniższy film.

 

Bądź z nami w kontakcie


Update: 09/11/2019 © HellermannTyton 2019