30/05/2024

Dziedzictwo naszej firmy

Historia HellermannTyton


Historia HellermannTyton Historia HellermannTyton


Inspiracją dla Paula Hellermanna były maleńkie gumowe elementy w wentylu rowerowym

Wszędzie tam, gdzie płynie prąd lub przesyłane są dane za pomocą światłowodu, możesz być pewien że są i produkty HellermannTyton. Opierając się na pomysłowym dziedzictwie, którego historia rozpoczęła się w 1935 roku w Niemczech, została stworzona firma o globalnym zasięgu. Dzisiaj jest jednym z wiodących producentów i dostawców produktów do wiązania, mocowania, ochrony, izolacji, łączenia, oznaczania i instalacji przewodów i kabli oraz rozwiązań w zakresie infrastruktury sieci przesyłu danych w budynkach, w ziemi, w maszynach i w pojazdach.

HellermannTyton kontynuuje sprzedaż produktów w oparciu o wynalazki założyciela firmy, Paula Hellermanna, którego celem była ochrona powłok kablowych przed uszkodzeniami. Zainspirowały go małe gumowe elementy w wentylach rowerowych typu Woods/Dunlop. Kiedy zaczął sprzedawać swoje rozwieraki trójzębne i gumowe tulejki z chloroprenu, prawdopodobnie nie przewidywał jak rozwinie się jego start-up uruchomiony w Hamburgu w 1935 roku.

Dziś marka HellermannTyton jest synonimem wysokiej jakości produktów, wiedzy eksperckiej w zakresie zarządzania okablowaniem oraz profesjonalnej obsługi na całym świecie.

1935–1959

Od systemu wiązania Hellermann do plastikowych opasek kablowych


The Hellermann Binding System in advertising The Hellermann Binding System in advertising


System wiązania Hellermann był najlepszym przyjacielem ówczesnych producentów wiązek kablowych

Na początku lat trzydziestych XX w. przewody elektryczne były okrywane gumą i wiązane bawełnianą nicią. Paul Hellermann (1886-1958) opracował oryginalny system mocowania gumowych tulejek na końcach kabli, który zapobiegał strzępieniu.

Spółka Paul Hellermann GmbH została założona w 1935 roku w Hamburgu. Przedsiębiorstwo produkowało i sprzedawało trójzębne szczypce i gumowe tulejki z chloroprenu, a także przelotki w różnych rozmiarach.

W 1938 roku Paul Hellermann rozszerzył działalność firmy na terytorium Wielkiej Brytanii w ramach joint venture z Jackiem Bowthorpe'em (1905-1978). Spółki Hellermann Electric Ltd. i grupa spółek Bowthorpe Hellermann były dobrze przygotowane, aby w okresie powojennym sprostać potrzebom dynamicznie rozwijającego się przemysłu lotniczego, samochodowego i elektrycznego. Firma jako jedna z pierwszych wprowadziła system znakowania numerycznego na kolorowych oznacznikach.

Przed swoją śmiercią w 1958 roku Hellermann sprzedał założoną przez siebie spółkę oraz udziały w brytyjskiej spółce na rzecz Bowthorpe'a, pod którego kierownictwem firma szybko wdrożyła technologię formowania wtryskowego oraz wytłaczania. Był to właściwy moment, aby wykorzystać pojawienie się plastikowej opaski kablowej. 

 

1935 14 grudnia 1935 roku założenie spółki Paul Hellermann GmbH z siedzibą przy Kirchenallee 57 w Hamburgu (Niemcy).
1936 Opatentowanie systemu wiązania Hellermann.
1937 Opatentowanie rozwieraka trójzębnego Hellermann.
1938 Założenie spółki Hellermann Electric Ltd. z siedzibą przy Purley Way, Croydon (Wielka Brytania).
1940 Przeniesienie spółek Bowthorpe-Hellermann do Oksfordu (Wielka Brytania) na czas wojny; zmiana lokalizacji niemieckiej fabryki w Hamburgu (Moorende 6/8).
1942 Uruchomienie w Oksfordzie produkcji pierwszych, gumowych znaczników do kabli dla lotnictwa.
1944 Przeniesienie niemieckiej fabryki do Große Bleichen 23 w Hamburgu z powodu zniszczeń powstałych na skutek bombardowania.
1948 Przeniesienie spółek należących do holdingu Bowthorpe do nowo wybudowanego obiektu przy Gatwick Road, Crawley (Wielka Brytania).
1950 Wprowadzenie oznacznika kablowego Twinlay – tulejki pokrytej przeźroczystą folią; relokacja niemieckiej firmy na Hegestraße 40 w Hamburgu.
1952 Nabycie Cheltenham Plastics (przedsiębiorstwa zajmującego się wytłaczaniem), połączenie z Hellermann Electric z siedzibą w Crawley (Wielka Brytania) i utworzenie spółki o nazwie Hellermann Ltd.; Rozszerzenie oferty obejm plastikowych typu P; wprowadzenie opasek kablowych z nitem rozporowym.
1955 Rozpoczęcie działalności w Kanadzie.
1957 Sprzedaż przedsiębiorstwa oraz udziałów w spółce Hellermann Electric przez Paula Hellermanna na rzecz Jacka Bowthorpe'a.
1958 Produkcja pierwszych nylonowych opasek w Wielkiej Brytanii przez spółkę Insuloid Manufacturing Co. Ltd., która została nabyta 6 lat później.

 

1960–1979

Rozpoczęcie sprzedaży opasek kablowych i niespodziewany sukces systemu Tyton


Rozpoczęcie sprzedaży opasek kablowych i niespodziewany sukces systemu Tyton Rozpoczęcie sprzedaży opasek kablowych i niespodziewany sukces systemu Tyton


Tyton oraz Kabelrap zostały stworzone, aby sprostać zapotrzebowaniu przemysłu na systemy wiązania przewodów o regulowanej długości

Na początku lat 60., opierając się na dziesięcioletnim doświadczeniu w odlewaniu tworzyw sztucznych metodą zanurzeniową, firmy Bowthorpe Hellermann wdrożyły technologię formowania tworzyw sztucznych metodą wtryskową. Spółka Manufacturing Company Insuloid z Manchesteru – jeden z pierwszych, wyspecjalizowanych brytyjskich producentów opasek kablowych wykonanych z termoplastycznego tworzywa sztucznego (poliamid 6.6 lub „nylon”) – została nabyta i połączona z Hellermann Ltd. w 1964 roku. Asortyment opasek kablowych Insulok LK stał się podstawą serii T, do dziś sprzedawanej przez HellermannTyton.

W międzyczasie niemiecka fabryka, którą kierował starszy inżynier Heinrich Kabel, nadal opierała się na pomysłowym dziedzictwie Paula Hellermanna. Praca ta zakończyła się w 1965 r. wprowadzeniem bardzo udanego systemu „Tyton” - pierwszego bezodpadowego systemu wiązania przewodów. W rezultacie powstała opaska kablowa (Kabelrap) oraz narzędzie do aplikacji KR, które są sprzedawane do dzisiaj.

Powszechne, międzynarodowe uznanie dla Tyton i Kabelrap znalazło odzwierciedlenie w zmodyfikowanym w 1967 roku logo firmy w postaci kuli ziemskiej. Spółki-siostry założone w Stanach Zjednoczonych w 1969 roku oraz w Japonii w 1970 roku zarejestrowano pod nazwą Tyton.

 

 

1960 Przeniesienie Hellermann w Niemczech do nowo wybudowanej w tym celu fabryki w Pinnebergu w pobliżu Hamburga.
1961 Rozpoczęcie działalności we Francji i Australii.
1963 Opatentowanie zmodyfikowanego rozwieraka trójzębnego Hellermann.
1964 Nabycie spółki Insuloid Manufacturing Ltd. (rok założenia 1933) i jej połączenie z Hellermann Ltd. w Manchesterze (Wielka Brytania); opatentowanie opasek kablowych Insulok – fundamentu naszych opasek kablowych serii T.
1965 Rozpoczęcie sprzedaży systemu Tyton – bezodpadowego systemu wiązania przewodów.
1966 Rozpoczęcie działalności w RPA; rozpoczęcie sprzedaży Insultite Helashrink (kształtki termokurczliwe); wprowadzenie pierwszych opasek kablowych zewnętrznie ząbkowanych.
1967 Rozpoczęcie sprzedaży Kabelrap oraz produktów serii KR.
1969 Założenie Tyton Corporation of America z siedzibą w Milwaukee, Wisconsin (USA); opatentowanie pierwszego samoprzylepnego elementu mocującego do opasek kablowych.
1970 Założenie Tyton Company of Japan z siedzibą w Tokio oraz Hellermann do Brasil Industria e Comercio Ltda w São Paulo (Brazylia).
1978 Przeniesienie Hellermann Electric do nowo wybudowanego obiektu w Plymouth (Wielka Brytania).
1979 Rozbudowa zakładów produkcyjnych w Pinnebergu (Niemcy).

 

1980–1999

Popyt na zarządzanie okablowaniem pobudza międzynarodową ekspansję


Popyt na zarządzanie okablowaniem pobudza międzynarodową ekspansję Popyt na zarządzanie okablowaniem pobudza międzynarodową ekspansję


Know-how w zakresie wiązania, mocowania i oznaczania jest podstawą sukcesu we wszystkich branżach przemysłu, na całym świecie

Zapotrzebowanie na coraz bardziej specjalistyczne elementy do wiązania kabli gwałtownie wzrosło wraz z rozwojem technologicznym w przemyśle lotniczym, samochodowym, telekomunikacyjnym i w zakładach przemysłowych.

Firma zaczęła włączać do swojej oferty produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów oraz zaawansowaną technologię termoplastyczną na najbardziej znaczących dla niej rynkach. 

Weszła również w bezprecedensową w skali międzynarodowej, fazę wzrostu. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych firma Hellermann dysponowała lokalnymi przedstawicielstwami w 27 krajach i rozszerzyła swoje możliwości produkcyjne na cały świat.
 

 

1980 Przejęcie działalności w Norwegii.
1981 Rozpoczęcie działalności w Singapurze.
1982 Rozbudowa 6 zakładów produkcyjnych o magazyn w Manchesterze (Wielka Brytania); rozpoczęcie działalności w Szwecji.
1986 Otwarcie zakładu produkcyjnego w Hyogo (Japonia).
1987 Uruchomienie technologii wytłaczania w Plymouth (Wielka Brytania)
1988 Rozpoczęcie działalności w Finlandii.
1990 Rozpoczęcie sprzedaży AutoTool narzędzia do automatycznego wiązania opasek oraz TytonTool. narzędzia do pneumatycznego zaciągania opasek kablowych.
1991 Wyprodukowanie pierwszego specjalistycznego uchwytu montażowego do kabli dla klientów z branży motoryzacyjnej.
1992 Otwarcie zakładu produkcyjnego w Trappes (Francja).
1994 Rozpoczęcie działalności w Maroku.
1995 Rozpoczęcie działalności we Włoszech; rozpoczęcie sprzedaży pierwszego systemu termotransferowego do etykiet oraz drukarki TT1000.
1996 Rozpoczęcie działalności w Hong Kongu.
1997 Rozpoczęcie działalności w Chinach i otwarcie zakładów produkcyjnych w Wuxi; rozpoczęcie działalności na Filipinach i w Tajlandii; przejęcie działalności w Austrii; rozpoczęcie sprzedaży Autotool 2000.
1998 Przejęcie działalności w Argentynie i w Hiszpanii/Portugalii; rozpoczęcie sprzedaży etykiet TIPTAG.
1999 Zmiana nazwy na całym świecie na HellermannTyton (27 krajów); otwarcie nowych zakładów produkcyjnych w Manchesterze (Wielka Brytania)

 

2000–do dzisiaj

Stabilny wzrost, konsolidacja i koncentracja na kluczowych branżach przemysłu


Stabilny wzrost, konsolidacja i koncentracja na kluczowych branżach przemysłu Stabilny wzrost, konsolidacja i koncentracja na kluczowych branżach przemysłu


Marka HellermannTyton jest synonimem wysokiej jakości produktów i usług związanych z zarządzaniem okablowaniem

Nowe tysiąclecie rozpoczęło się od wprowadzenia jednolitej nazwy firmy „HellermannTyton” - dla wszystkich oddziałów, znajdujących się na całym świecie.

Doskonała reputacja jako producenta i dostawcy wysokiej jakości produktów do zarządzania kablami oraz sukces w roli partnera w zakresie rozwoju niestandardowych komponentów termoplastycznych pozwoliły firmie HellermannTyton osiągnąć wyniki przewyższające wskaźniki wzrostu gospodarczego. Moce produkcyjne były stopniowo zwiększane zgodnie z zapotrzebowaniem klientów na całym świecie. 

W marcu 2013 roku spółka zadebiutowała na londyńskiej giełdzie. Nieco ponad dwa lata później Delphi Automotive Systems PLC zakupił spółkę, która w grudniu 2015 roku, została włączona do działu Delphi Electrical/Electronic Architecture.

Od czasu utworzenia nowej firmy macierzystej w grudniu 2017 (Aptive PLC), HellermannTyton jest częścią działu Signal and Power Solutions opracowującego rozwiązania w zakresie zarządzania okablowaniem do zaawansowanych systemów samochodowych, ale nadal działa pod własną marką. Poza sektorem motoryzacyjnym HellermannTyton jest kluczowym dostawcą produktów do zarządzania okablowaniem dla innych gałęzi przemysłu m.in. branży lotniczej, kolejowej, AGD, energii odnawialnej i instalacji elektrycznych.

 

2000 Nabycie HellermannTyton Data UK; rozpoczęcie działalności w Danii; otwarcie nowych zakładów produkcyjnych w Tornesch (Niemcy) i w Johannesburgu (RPA); rozpoczęcie sprzedaży identyfikowalnych, plastikowych opasek kablowych MCT dla przemysłu spożywczego.
2001 Zwiększenie możliwości produkcyjnych fabryki w Wuxi (Chiny); rozpoczęcie sprzedaży produktów do mocowania EdgeClip.
2002 Rozpoczęcie działalności w Korei Południowej; otwarcie nowych zakładów produkcyjnych w Jundiaí (Brazylia).
2003 Wprowadzenie wstępnie zmontowanych produktów systemu RapidNet dla centrów danych.
2004 Rozpoczęcie sprzedaży bezodpadowego systemu automatycznego wiązania ATS3080.
2005 Rozpoczęcie działalności w Holandii i w Belgii.
2006 Wyjście z Spirent PLC (poprzednio Bowthorpe Holdings) oraz nabycie przez Doughty Hanson & Co. (Wielka Brytania).
2007 Rozbudowa zakładu produkcyjnego w Wuxi (Chiny).
2008 Rozpoczęcie działalności w Polsce, w Rosji i w Indiach.
2011 Otwarcie nowych zakładów produkcyjnych w Plymouth (Wielka Brytania).
2012 Otwarcie centrum logistycznego w Wuxi (Chiny).
2013 Pierwsza emisja akcji na giełdzie w Londynie; otwarcie dodatkowych zakładów produkcyjnych w Milwaukee (USA); rozpoczęcie sprzedaży narzędzia do ręcznego montażu opasek kablowych - EVO7.
2014 Otwarcie przedstawicielstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich; rozpoczęcie sprzedaży Autotool 2000 CPK.
2015 Włączenie do Delphi Automotive Systems PLC (obecnie Aptiv PLC); otwarcie zakładu produkcyjnego w Songdo (Republika Korei).
2016 Otwarcie zakładu produkcyjnego w Słupcy (Polska); otwarcie nowego centrum dystrybucyjnego w Cannock (Wielka Brytania); otwarcie przedstawicielstwa w Turcji.
2017 Otwarcie nowego zakładu produkcyjnego HellermannTyton Data w Northampton (Wielka Brytania); otwarcie zakładu produkcyjnego w Monterrey w Meksyku; wprowadzenie na całym świecie HellermannTyton ACADEMY; wprowadzenie do sprzedaży opaski kablowej Ratchet P-Clamp oraz RFID.
2018 Start pierwszej w historii firmy, globalnej kampanii - MADE FOR REAL.
2019 Otwarcie zakładu produkcyjnego Tanger Automotive City (TAC) w La Ville Nouvelle Cherafate (Maroko).