14/04/2024

Kołpak osłonowy do lamp halogenowych SpotClip: seria wyjątkowych i innowacyjnych produktów do bezpiecznej i łatwej instalacji halogenowych źródeł światła

Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip: wyjątkowo łatwe w montażu i energooszczędne rozwiązanie do bezpiecznego montażu halogenowych źródeł światła

Kołpaki osłonowe SpotClip są odpowiedzią naszych specjalistów na wyzwania związanie z rozwojem rynku oświetleniowego i montażem halogenowych źródeł światła. Są idealnym rozwiązaniem zarówno do budynków mieszkalnych jak i przemysłowych.

Przegląd produktów

 

Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć jak SpotClip dzięki zapewnieniu bezpiecznego odstępu pomiędzy źródłem światła a folią paroizolacyjną i materiałem izolacyjnym, zmniejsza ryzyko uszkodzenia izolacji w skutek przegrzania i kumulacji ciepła.

Instalacja halogenowych źródeł światła w sufitach podwieszanych (zarówno w budynkach mieszkalnych jak przemysłowych) często jest źródłem problemów związanych z koniecznością skutecznej izolacji sufitu przy jednoczesnym zapewnieniu przepływu powietrza dla halogenu (ryzyko przegrzania i pożaru).

Aby zapewnić w pełni skuteczną izolację budynku i utrzymać jego energooszczędność, odradza się wykonywanie otworów w materiale izolacyjnym. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie lampy halogenowej systemem, który podnosi materiał izolacyjny wokół niej, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu źródła światła.

Inżynierowie HellermannTyton opracowali system zabezpieczający w postaci specjalnych kołpaków osłonowych do lamp halogenowych zwany SpotClip. W zależności od wariantu kołpaki dystansowe można używać do izolacji materiałów litych, jak i wtłaczanych. Seria obejmuje produkty zarówno do małych jak i bardzo dużych lamp halogenowych.

Kołpaki ochronne do budynków mieszkalnych i przemysłowych

Kołpaki dystansowe do budynków mieszkalnych Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych do budynków mieszkalnych

Kołpaki SpotClip-I, SpotClip-II, SpotClip-III i SpotClip-Box są przeznaczone do stosowania w budynkach mieszkalnych. Serię tych innowacyjnych kołpaków osłonowych do lamp halogenowych, opracowano z myślą o montażu we wszystkich rodzajach sufitów podwieszanych z zachowaniem niezbędnej, bezpiecznej odległości od materiału izolacyjnego. Dzięki temu ograniczają one do minimum ryzyko pożaru i przegrzania się źródła światła. Ponadto kołpaki dystansowe SpotClip wydłużają żywotność oświetlenia.

Kołpaki dystansowe do budynków przemysłowych Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych do budynków przemysłowych

Modele SpotClip-Kit i SpotClip-Plate zaprojektowano do użytku w budynkach przemysłowych. Tę serię kołpaków osłonowych do lamp halogenowych, opracowano z myślą o montażu we wszystkich rodzajach sufitów podwieszanych z zachowaniem niezbędnej, bezpiecznej odległości od materiału izolacyjnego. Kołpaki SpotClip-Plate chronią płyty podsufitowe przed pękaniem i uszkodzeniem pod wpływem ciężaru dużych lamp halogenowych.

Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych do stosowania w budynkach mieszkalnych


Kołpaki osłonowe SpotClip opracowano do montażu opraw lamp halogenowych i LED w sufitach podwieszanych. Ta innowacyjna seria produktów zapewnia wyjątkową funkcjonalność i maksymalne bezpieczeństwo. Kołpaki te mogą być stosowane zarówno do sufitów podwieszanych z płyt drewnopochodnych, jak i paneli z płyt gipsowo-kartonowych.

SpotClip zapewnia zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy źródłem światła a folią izolacyjną i izolacją termiczną dachu i zachowuje sztywność nawet w wysokich temperaturach. Obniża to do minimum ryzyko uszkodzenia materiału izolacyjnego na skutek przegrzania, a tym samym również ryzyko wybuchu pożaru. Kołpaki dystansowe SpotClip wpływają również na żywotność oświetlenia.

SpotClip można instalować podczas budowy jak i w obiektach już istniejących. 

Dodatkowe pazurki na końcach ramion zabezpieczają SpotClip przed przesuwaniem się. Inteligentny sposób prowadzenia przewodów przez uchwyt w górnej części kołpaka pozwala utrzymywać przewody na miejscu.

Wszystkie kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip przeszły pozytywnie próbę rozżarzonym drutem (GWT) o temp. 960°C i testy na zgodność z normami EN 60598-1, EN 60598-2-2 oraz NF C 15100.

Dobierz odpowiedni kołpak osłonowy do lampy halogenowej, rodzaju materiału izolacyjnego oraz średnicy oprawy.


Kołpaki dystansowe do lamp halogenowych przeznaczone do budynków mieszkalnych Kołpaki dystansowe do lamp halogenowych przeznaczone do budynków mieszkalnych

Kołpak osłonowy do lamp halogenowych SpotClip-I

Kołpak dystansowy do lamp halogenowych SpotClip-I

SpotClip-I do standardowych domów mieszkalnych i zwijanego materiału izolacyjnego

• Maksymalna wysokość lampy halogenowej 70 mm

• Możliwość mocowania w otworach o średnicy od 62 do 90 mm

• Wykonany z niepalnego poliamidu 6.6 wzmacnianego włóknem szklanym, zgodny z normą UL94-V0 (PA66GF15%)

Kołpak osłonowy do lamp halogenowych SpotClip-II

Kołpak dystansowy do lamp halogenowych SpotClip-II

• Do standardowych domów mieszkalnych i wtłaczanego materiału izolacyjnego

SpotClip-II opracowano do lamp o wysokości max. 95 mm

• Możliwość mocowania w otworach o średnicy od 62 do 90 mm

• Wykonany z niepalnego poliamidu 6.6 wzmacnianego włóknem szklanym, zgodny z normą UL94-V0 (PA66GF15%)

Kołpak osłonowy do lamp halogenowych SpotClip-III

Kołpak dystansowy do lamp halogenowych SpotClip-III

Kołpak SpotClip-III umożliwia montaż zewnętrznego zasilacza (transformatora) oświetleniowego w pobliżu oprawy w izolacji cieplnej. Jeżeli mocowana oprawa nie ma zasilacza zewnętrznego, można odciąć dodatkową poziomą nóżkę, która podnosi izolację, zapewniając wolne miejsce dla zasilacza oprawy oświetleniowej. 

Kołpak ochronny do lamp halogenowych SpotClip-III

SpotClip-III nadaje się do montażu w każdej izolacji litej. Jest dostarczany na płasko a elastyczne ramiona można w każdej chwili zablokować wewnątrz otworu montażowego. Wysokość kołpaka ochronnego zależy od średnicy otworu w suficie. SpotClip-III nadaje się do montażu opraw punktowych o średnicy od 62 do 120 mm i do wysokości 130 mm. Wykonany jest z niepalnego materiału zgodnego z UL94-V2.

Kołpak osłonowy do lamp halogenowych SpotClip-IV-Slim

Kołpak ochronny do lamp halogenowych SpotClip-IV-Slim

SpotClip-IV Slim zapewniają bezpieczny odstęp pomiędzy źródłem
światła a folią paroizolacyjną i materiałem izolacyjnym co obniża
ryzyko przegrzania, kumulacji ciepła i przedwczesnego pogorszenia się oświetlenia. Dzięki wyjątkowo niskiej wysokości montażu wynoszącej tylko 43 mm doskonale nadają się do montażu ultra płaskich lamp LED i są przeznaczone do otworów sufitowych o średnicy od 73 do 83 mm.
Cztery dodatkowe, elastyczne ramiona zapobiegają kontaktowi
luźnego materiału izolacyjnego z oprawą, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania z sypkimi i instalowanymi metodą wdmuchiwania materiałami izolacyjnymi. Ramiona można łatwo usunąć, aby ułatwić instalację kabli.

Kołpak dystansowy do lamp halogenowych SpotClip-IV-Slim

Pozostałe właściwości
• 4 usuwalne ramiona ułatwiające montaż transformatora i/lub instalację kabli 
• Możliwość montażu podczas budowy i w obiektach już istniejących
• Testowane zgodnie z normami EN 60598-1, EN 60598-2-2 i
NF C 15100

Przeznaczone do otworów sufitowych o średnicy od 73 do 83 mm

Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip-Box


Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip-Box Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip-Box


SpotClip-Box to rozwiązanie dla budownictwa pasywnego. Kołpaki te uniemożliwiają kontakt lampy z izolacją. Jednocześnie izolacja zachowuje ciągłość i nie tworzy mostków cieplnych w konstrukcji
pasywnej. SpotClip-Box służy do montażu oświetlenia LED i świetlówek kompaktowych w oprawach downlight o średnicy do 75 mm i wysokości do 130 mm.
Produkt dostępny jest w zestawie z szybkozłączkami HelaCon Lux i wszystkimi elementami potrzebnymi do montażu.
Wykonany z materiału niepalnego, zgodny z normą UL94-V2 i stabilizowanego cieplnie (PA66HS).

Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych do stosowania w budynkach przemysłowych


Kołpaki osłonowe lamp halogenowych SpotClip do budynków przemysłowych zaprojektowano do opraw typu downlight o większych wymiarach.

Modele SpotClip-Kit i SpotClip-Plate zaprojektowano do użytku w budynkach przemysłowych. Tę nową serię innowacyjnych kołpaków osłonowych lamp halogenowych, opracowano z myślą o montażu we wszystkich rodzajach sufitów podwieszanych z zachowaniem niezbędnej bezpiecznej odległości od materiału izolacyjnego. Kołpak SpotClip-Plate chroni płyty podsufitowe przed pękaniem i uszkodzeniem pod wpływem ciężaru dużych lamp halogenowych.


Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych do budownictwa przemysłowego Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych do budownictwa przemysłowego

Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip-Kit

Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip-Kit

SpotClip-Kit przeznaczony jest do montażu dużych lamp halogenowych (downlight) w pomieszczeniach przemysłowych i biurowych. Składa się on z trzech nóżek i płytki mocującej. Nóżki dostępne są w dwóch długościach - 150 mm i 240 mm. Płytka mocująca SpotClip-Kit ma sześć otworów umożliwiających rozstaw nóżek, zależnie od średnicy lampy halogenowej.


SpotClip-Kit 150 przeznaczony jest do opraw o średnicy od 100 do 270 mm i wysokości 140 mm. SpotClip-Kit 240 nadaje się do lamp halogenowych o średnicy od 170 do 310 mm i wysokości max. 230 mm. SpotClip-Kit można łączyć z płytką SpotClip-Plate.


SpotClip-Kit SpotClip-Kit

Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip-Plate

Kołpaki osłonowe do lamp halogenowych SpotClip-Plate

SpotClip-Plate SpotClip-Plate to rozwiązanie do montażu opraw oświetleniowych w sufitach podwieszanych rastrowych (modułowych), które chroni płyty podsufitowe przed pękaniem i uszkodzeniami pod wpływem ciężaru dużych lamp. Wymiary produktu 592 × 592 mm, umożliwiają idealne spasowanie w sufitach systemowych o module 600 mm. Gotowe wycięcia w płytce montażowej ułatwiają montaż najpopularniejszych opraw oświetleniowych w zakresie średnic od 75 do 314 mm. Należy sprawdzić, czy długość boku modułu wynosi 600 mm. W zależności od producenta i kraju, długość może zawierać się w przedziale od 600 do 625 mm.


SpotClip-Plate mogą zapewniać bezpieczny odstęp źródła światła od izolacji cieplnej. Oferujemy trzy rozwiązania chroniące izolację przed uszkodzeniem na skutek przegrzania.


1. Połączenie dwóch płytek SpotClip Plate za pomocą standardowych rurek IRL, które zapewniają odpowiedni rozstaw między płytkami.
2. Zastosowanie zaślepek SpotClip-Cap i rurek IRL co pozwola uzyskać odstęp między płytką montażową i izolacją.
3. Połączenie SpotClip-Kit z płytką SpotClip-Plate.


Kołpaki dystansowe, ochronne do lamp halogenowych SpotClip-Plate Kołpaki dystansowe, ochronne do lamp halogenowych SpotClip-Plate

Instrukcje montażu

SpotClip-I


SpotClip-I SpotClip-I


 1. Ściśnij ramiona kołpaka SpotClip i włóż do otworu montażowego.
 2. Zamocuj kołpak SpotClip w wybranym miejscu.
 3. Dociśnij stopki do płyty gipsowo-kartonowej, żeby zapobiec przesuwaniu się kołpaka.
 4. Teraz możesz bezpiecznie zamontować lampę halogenową.

SpotClip-II


SpotClip-II SpotClip-II


 1. Zamocuj kołpak SpotClip w wybranym miejscu.
 2. Dociśnij stopki do płyty płyty gipsowo-kartonowej, żeby zapobiec przesuwaniu się kołpaka.
 3. Teraz możesz bezpiecznie zamontować lampę halogenową.

SpotClip-III


SpotClip-III SpotClip-III


 1. Wsuń podstawę montażową do otworu.
 2. Dociśnij stopki do płyty płyty gipsowo-kartonowej, aby zapewnić stabilne zamocowanie kołpaka SpotClip III.
 3. Zamontuj lampę halogenową.
 4. Podłącz zasilacz i zamocuj przewód w uchwycie.

SpotClip-Box


SpotClip-Box SpotClip-Box


 1. Zamocuj płytkę dolną nad wywierconym otworem i zamontuj obudowę lampy halogenowej.
 2. Podłącz zasilacz do oprawy lampy dołączonymi szybkozłączkami HelaCon Lux i zablokuj złączem bagnetowym.
 3. Podłącz lampę do oprawy i zablokuj ją w odpowiednim położeniu.
 4. Teraz można nałożyć izolację.

SpotClip-Kit


SpotClip-Kit SpotClip-Kit


 1. Ściśnij ramiona i wsuń SpotClip-Kit do otworu montażowego.
 2. Dociśnij stopki do płyty gipsowo-kartonowej, aby zamocować ramiona w wybranym położeniu.
 3. Zamontuj lampę halogenową zgodnie z instrukcją producenta.
 4. Podłącz lampę halogenową do zasilania i zamocuj przewód w uchwycie.

SpotClip-Plate


SpotClip-Plate SpotClip-Plate


 1. Umieść płytkę SpotClip-Plate w wybranym położeniu.
 2. Wytnij otwór w płycie sufitowej.
 3. Wsuń lampę halogenową do wyciętego otworu.
 4. Zamontuj lampę halogenową.

Najczęściej pojawiające się pytania (FAQ) dotyczące naszych kołpaków osłonowych SpotClip

Jak zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się halogenów wpuszczonych w izolowane sufity?

Zobacz dlaczego kołpak osłonowy SpotClip-III jest idealnym sposobem na zapewnienie bezpiecznego odstępu pomiędzy izolacją a źródłem światła i zewnętrznym transformatorem.

Jak zapobiec pękaniu płyt podsufitowych pod wpływem ciężaru dużych lamp?

Zobacz, jak można rozłożyć równomiernie ciężar dużych lamp za pomocą SpotClip-Plate.

W jaki sposób bezpiecznie zamontować większe oprawy typu downlight w izolowanym, podwieszanym suficie?

Obejrzyj nasz film i dowiedz się, w jaki sposób regulowane kołpaki dystansowe SpotClip-Kit zapewniają bezpieczny odstęp pomiędzy źródłem światła a folią paroizolacyjną i materiałem izolacyjnym.

Czy kołpaki ochronne SpotClip mogą się zapalić, gdy są bardzo gorące?

Nie. Produkty SpotClip są wykonane z trudnopalnego i stabilizowanego cieplnie poliamidu 6.6, przebadanego zgodnie z normami EN 60598-1, EN 60598-2-2, NF C 15100 i UL94 V.

Norma UL94 opisuje standardowe testy bezpieczeństwa w zakresie palności materiałów z tworzyw sztucznych używanych w zastosowaniach elektrycznych.

Testy te określają tendencję materiału do gaszenia lub rozprzestrzeniania się płomienia po jego zapaleniu. V-0 (SpotClip I i II) wskazuje, że palenie ustaje w ciągu 10 sekund; V2 (SpotClip III, Kit, Plate and Box) palenie ustaje w ciągu 30 sekund (Klasa palności - test rozżarzonego drutu (GWT) 960°C).