27/04/2024
Ewolucja szaf sterowniczych idzie w parze z wytwarzaniem energii elektrycznej. Tuleje kablowe, oznaczniki, etykiety, kanały i przewody HellermannTyton są tu obecne od lat 30. ubiegłego wieku.

Wszystkie panele sterownicze i szafy rozdzielcze mają jedną wspólną cechę: mieszczą elektryczne i elektroniczne elementy maszyn, które nie są umieszczone bezpośrednio w samej maszynie lub - w przypadku zakładów i budynków - centralnie grupują elementy sterujące i wyłączniki. W najprostszej wersji panel sterowania posiada przyciski, które w przejrzysty sposób organizują połączenia elektryczne różnych elementów instalacji.

Dostarczanie produktów i narzędzi do trwałego oznaczania i identyfikacji kabli, przewodów i przycisków w szafach sterowniczych sięga początków istnienia firmy HellermannTyton. Ale jakie są dokładnie początki szafy sterowniczej?

Od zasilania do okablowania
Odkąd Nikola Tesla wykorzystał produkcję prądu zmiennego w swoim opatentowanym silniku elektromagnetycznym pod koniec lat 80-tych XIX wieku, maszyny i urządzenia zasilane energią elektryczną wymagały sterowania i przełączników.
Ze względu na konieczność ochrony sterowników elektrycznych i wyłączników przed wpływem środowiska oraz w celu zapobiegania niebezpieczeństwu porażenia, elementy elektryczne były montowane w szafach. Początkowo jednak inżynierowie elektrycy w dużej mierze kierowali się własnymi, indywidualnymi wymaganiami.

Wiele postępów technologicznych związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej nastąpiło w latach 30. ubiegłego wieku. I rzeczywiście, początki innowacyjności HellermannTyton również o czym możesz przeczytać tutaj.

Historia produktów HellermannTyton stosowanych w szafach sterowniczych
Podczas II wojny światowej inżynierowie elektrycy odpowiedzialni za samoloty docenili system wiązania Hellermanna, służacy do nakładania tulejek oznaczeniowych na wiązki przewodów.

Innowacje napędzają budowę szaf sterowniczych w okresie powojennym

W okresie powojennym szybki rozwój syntetycznych materiałów termoplastycznych i ich uprzemysłowienie utorowały drogę wielu akcesoriom do prowadzenia przewodów, które do dziś można znaleźć w szafach sterowniczych: kanały, opaski kablowe i oznaczniki do przewodów.

Jednak dopiero na początku lat 70-tych XX wieku konstrukcja szaf sterowniczych i okablowanie zostały formalnie usystematyzowane we wniosku patentowym złożonym przez niemieckiego przedsiębiorcę Fredricha Lütze (1923-2014). Opracowany przez Lütze system LSC do okablowania szaf rozdzielczych stworzył podstawy, na których ich producenci mogli planować i konstruować powtarzalne układy okablowania z wykorzystaniem szyn montażowych i kanałów kablowych ze ściankami i pokrywami.

Patent od Friedricha Lütze
Źródło: niemiecki patent DE2042942C3, zestaw do tworzenia paneli sterujących itp. 05.09.1974

I to wszystko dzięki Friedrich Lütze!

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz wiedzieć więcej?
Nasi eksperci zawsze chętnie służą pomocą i radą. Chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z TEAM PANEL BUILDING