04/03/2026
Wysoko zautomatyzowane procesy w chowie zwierząt nie są już rzadkością w dzisiejszym rolnictwie. Wykorzystanie nowoczesnych technologii koncentruje się na poprawie wydajności zwierząt w celu maksymalizacji korzyści dla hodowców.

Na Uniwersytecie w Rostocku trwa obecnie projekt badawczy „Tag 'n' Track Hens” – studium mające na celu poprawę warunków bytowych kur niosek. Kluczową technologią w tym przedsięwzięciu są transpondery RFID, a w ich dostarczaniu kluczową rolę odgrywa HellermannTyton.

Cele badania

Projekt, obejmujący badanie pilotażowe oraz badanie główne, stawia sobie trzy cele:

  1. Opracowanie wytycznych dotyczących wdrażania systemów monitorowania w hodowli drobiu: Hodowcy będą mogli w przyszłości korzystać z tego przewodnika przy wdrażaniu efektywnych systemów nadzoru w swoich gospodarstwach.
  2. Dokumentacja wpływu środowiska na zachowanie niosek - studium dokumentuje, w jaki sposób indywidualne różnice w warunkach chowu wpływają na zaspokajanie behawioralnych i fizjologicznych potrzeb kur. Nasza technologia RFID, w formie noszonych czujników, umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym interakcji kur z kluczowymi zasobami, takimi jak poidła, karmidła i gniazda.
  3. Opracowanie wskaźników behawioralnych dobrostanu niosek - dzięki połączeniu danych z czujników z informacjami o stanie zdrowia, możliwe jest opracowanie wskaźników do wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych u zwierząt.

Jaką rolę w badaniu odgrywa HellermannTyton?

Przy użyciu transponderów UHF RFID FLEXTAG, kury są znakowane na nodze, co umożliwia ich natychmiastowe monitorowanie przez odbiorniki zainstalowane w kurniku.

„Dla nas to badanie stanowi ekscytujący wgląd w rynek rolniczy, który jest dla nas nowym obszarem. Doskonale pokazuje to, jak wszechstronne są tagi RFID w najróżniejszych dziedzinach i gałęziach przemysłu”.

Ingo Heemeier, Product Manager w HellermannTyton.

 

Zastosowany w projekcie RFID FLEXTAG to element znakujący wykonany z miękkiego materiału TPU, który można łatwo zamocować za pomocą opasek kablowych. Te wytrzymałe, a zarazem elastyczne tagi zapewniają jednoznaczną identyfikację obiektów lub lokalizacji, dzięki unikalnym systemom numeracji zapisanym na chipie RFID. Szczególnie korzystną funkcją dla badania jest możliwość odczytu masowego do 500 transponderów na sekundę, co zapewnia technologia częstotliwości UHF.

Dzięki transponderom UHF badacze mogą precyzyjnie śledzić sposób, w jaki kury korzystają z dostępnych zasobów. Możliwe jest monitorowanie m.in. częstotliwości korzystania z poidła oraz ilości i regularności przyjmowania paszy. Przy każdym z zasobów zamontowany jest czytnik, który rejestruje sygnały z transponderów, umożliwiając analizę zachowań zwierząt.

Podsumowanie

Projekt „Tag 'n' Track Hens” oferuje nowe, etyczne podejście do promowania dobrostanu kur niosek. Przeciera on również szlaki dla zmiany paradygmatu w ocenie dobrostanu zwierząt w gospodarstwach rolnych.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz wiedzieć więcej?
Nasi eksperci zawsze chętnie służą pomocą i radą. Chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z ZESPOŁEM AUTO ID