24/04/2024

Koryta grzebieniowe: optymalna ochrona przewodów i instalatorów

Uporządkowane trasy kablowe dzięki zaawansowanym rozwiązaniom systemowym

Dzięki naszemu systemowi kanałów kablowych HelaDuct, stawiający na jakość producent rozdzielnic i szaf sterowniczych może:

  • bezpieczniej i efektywniej zarządzać okablowaniem
  • budować szafy sterownicze, w których przewody są prowadzone w bardziej uporządkowany sposób co ułatwia konserwację i zwiększa bezpieczeństwo pracy a sama instalacja wygląda dużo estetyczniej
System kanałów kablowych HelaDuct jest niezbędnym elementem wyposażenia szaf sterowniczych zwłaszcza w przypadku producentów stawiających na jakość

Zalety naszych koryt grzebieniowych:

  1. HelaDuct to rozwiązanie systemowe z innowacyjnymi, bezpiecznie zamocowanymi uchwytami, które zabezpieczają kable i przewody przed wypadnięciem.
  2. Gładkie, szlifowane krawędzie zapewniają ochronę przed przetarciem i uszkodzeniem kabli oraz zapobiegają urazom palców i dłoni.
  3. Wygodne usuwanie żeber dzięki liniom załamania.
  4. Łatwa w montażu i demontażu pokrywa, zachowująca stabilność w pozycji pionowej jak i przy wibracjach na przykład na statku, w pociągu lub na farmie wiatrowej.

Przegląd produktów

Dowiedz się jak poprowadzić i zabezpieczyć przewody oglądając poniższy film:

Więcej informacji na temat optymalnej ochrony przewodów i instalatorów znajdziesz tutaj:

Nasze koryta grzebieniowe to najważniejsze elementy Twojej szafy sterowniczej

Asortyment koryt grzebieniowych HelaDuct obejmuje szeroki zakres szerokości (15-150 mm) i wysokości (do 100 mm).

Wszystkie produkty HelaDuct posiadają perforację podstawy zgodnie z normą DIN EN 50085.

 

Koryta kablowe PCV

Kanały kablowe PCV dostępne są w następujących wariantach:

Kanały te są stosowane w panelach sterowniczych, szafach rozdzielczych, a w szczególności w elektronicznych systemach sterowania.

HelaDuct HTWD-HF

Korytka grzebieniowe HelaDuct HTWD-HF stosowane w szafach sterowniczych i rozdzielnicach, w których istnieją wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa osób i/lub materiałów w przypadku pożaru, np. w transporcie publicznym, w tunelach, w centrach przetwarzania danych czy w budynkach użyteczności publicznej.

Główne korzyści:

  • Doskonałe właściwości w zakresie bezpieczeństwa pożarowego
  • Wąskie rowki odpowiednie do przewodów o małej średnicy
Blue ducts HTWD-PWB

Asortyment koryt grzebieniowych HelaDuct obejmuje również niebieskie korytka kablowe HTWD-PWB, które są używane do identyfikacji przewodów iskrobezpiecznych, na przykład w zakładach chemicznych i wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie wybuchem.

 

Klamry mocujące HelaDuct i inne akcesoria

Dzięki klamrom mocującym oraz pozostałym akcesoriom HelaDuct możesz prowadzić przewody w uporządkowany sposób co zwiększa estetykę wykonania samej instalacji oraz pozwala zaoszczędzić czas i koszty

Asortyment produktów HelaDuct obejmuje dwa różne rodzaje uchwytów do mocowania przewodów:

1. Uchwyty serii HelaDuct HTWD-BWR do montażu przed okablowaniem, w punktach montażowych korytek grzebieniowych
2. Uchwyty serii HelaDuct HTWD-NFWR i HTWD-WFWR do montażu na żebrach korytek grzebieniowych

 

Utrzymaj porządek w swojej szafie sterowniczej i oszczędź czas i koszty dzięki uchwytom do kabli HelaDuct i innym akcesoriom.

Uchwyty do przewodów HelaDuct HTWD-BWRproste i łatwe w montażu, mocowane w punktach montażowych korytek grzebieniowych. Ich stosowanie zalecane jest głównie w przypadku okablowania pionowego lub montażu sufitowego, gdyż zapobiegają one wypadnięciu przewodów.
Zapewniają znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i solidność mocowania niż konwencjonalne rozwiązania z użyciem klejów, ponieważ są mocowane do kanału kablowego.

Mocowanie uchwytów HTWD-BWR w korytku grzebieniowym jest bardzo proste. Wystarczy lekko nacisnąć klamrę i przekręcić śrubokrętem.

 

 

 

Główne korzyści:

  • Element mocujący jest wyjątkowo bezpieczny i nie osłabia się pod wpływem wysokiej temperatury
  • Element mocujący pozostaje wewnątrz podniesionego punktu mocowania i nie wystaje poza powierzchnię podstawy kanału kablowego
  • Zmniejsza obciążenie podstawy korytka, szczególnie w narożnikach i eliminuje wybrzuszenia na ścianie bocznej
  • Pasuje ściśle do kanału, minimalizując straty przestrzeni montażowej
  • Dostępne dla wszystkich rozmiarów korytek od 40 mm (wysokość i szerokość)

 

HelaDuct HTWD-NFWR i HTWD-WFWR

Klamry mocujące HTWD-NFWR i HTWD-WFWR są z łatwością wpinane do pojedynczego żebra korytka grzebieniowego i zabezpieczają kable oraz przewody przed wypadnięciem nawet po zdjęciu pokrywy.

Główne korzyści:

  • Zabezpieczają kable i przewody przed wypadnięciem w szczególności w przypadku montażu pionowego
  • Wpinane do pojedynczego żebra korytka kablowego
  • Możliwość wyboru wysokości montażu klamry mocującej
  • Możliwość wsuwania i wysuwania przewodów w przestrzeniach między żebrami
  • Jedna klamra do wszystkich szerokości korytek: długość klamry można regulować

Klamry mocujące HTWD-NFWR i HTWD-WFWR znakomicie nadają się do dodatkowego zabezpieczania przewodów w korytkach grzebieniowych. Wystarczy je wpiąć na żebro korytka.

HelaDuct HTWD-CTH

Cokoły dystansowe HelaDuct HTWD-CTH są stosowane do montażu opasek kablowych w podstawie korytka grzebieniowego. HTWD-TL służą do mocowania modułów mocujących HTWD-RB do korytek. Przy pomocy HTWD-RB można mocować korytka grzebieniowe oraz inne elementy do szyn montażowych zarówno wzdłuż, jak i w poprzek. 

Główne korzyści:

  • Stabilne mocowanie wszystkich elementów na miejscu
  • Łatwa aplikacja opaski kablowej do uchwytu HTWD-CTH
  • Element mocujący pozostaje wewnątrz podniesionego punktu mocowania i nie wystaje poza powierzchnię podstawy kanału kablowego

 

Kliknij TUTAJ, aby zapoznać się z naszą ofertą produktów skierowanych do świadomych jakości producentów szaf sterowniczych:

 

Nie walcz o każdy centymetr sześcienny.
Oszczędź miejsce i czas dzięki naszym produktom.

szafa sterownicza

Ochrona kabli i przewodów

1) HelaDuct HTWD-PN: Koryta na kable i przewody o mniejszych średnicach. Łatwe i bezpieczne usuwanie żeber dzięki liniom załamania. Szczególnie wąskie przerwy międzyżebrowe.
2) HelaDuct HTWD-PW: Koryta na kable i przewody o większych średnicach. Łatwe i bezpieczne usuwanie żeber dzięki liniom załamania. Szczególnie szerokie przerwy międzyżebrowe.
3) Helawrap HWPP: Idealne rozwiązanie do łączenia w wiązki oraz ochrony kabli i przewodów. Łatwość obróbki i dobra ochrona przed przetarciem.
4) HelaDuct Flex: Elastyczne uchwyty do wiązek kablowych w celu uporządkowanego prowadzenia przewodów także przy dużym kącie nachylenia.

 

Systemy identyfikacji

5) Etykiety panelowe: Korzystne rozwiązanie dla grawerowanych, plastikowych tabliczek. Nie wymagają dodatkowych wsporników do tabliczek; łatwość opisywania etykiet.
6) WIC: Szybkie i łatwe ręczne oznaczenie kabli i przewodów. Nadają się również do późniejszego montażu.
7) Helatag 1209: Wytrzymałe oznaczniki do kabli i przewodów z niezwykle odporne na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne dzięki laminatowi ochronnemu.
8) Opaski kablowe IT: Do łatwego oznaczania kabli i przewodów i jednoczesnego łączenia w wiązki.

 

Opaski kablowe i elementy mocujące

9) Seria Q: System opasek kablowych z otwartą główką zapewniający prosty i szybszy (do 25%) montaż.
10) SolidTack: Cokoły o bardzo dużej sile klejenia – nawet na niskoenergetycznych powierzchniach.
11) Opaski mocujące T50R0SFT6: Ząbkowane zewnętrznie - dzięki czemu chronią wiązki. Mocowania choinkowe można stosować z blachami o różnej grubości. 

 

Produkty izolacyjne

12)  HIS-3: Cienkościenne i elastyczne rury termokurczliwe do izolacji, ochrony i kodowania kolorystycznego.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

P: Co to jest korytko grzebieniowe?

Korytka grzebieniowe - znane również jako kanały kablowe lub kanały elektroinstalacyjne - to prostokątne korytka zaprojektowane w celu ochrony, organizacji i prowadzenia przewodów i kabli. Nazewnictwo różni się w zależności od branży i producenta. Termin "kablowy" jest zwykle używany w odniesieniu do korytek, które są otwarte po bokach i które są używane głównie w obszarach instalacji, gdzie przewody są ostatecznie podłączane do docelowych systemów, na przykład wewnątrz obudów elektrycznych. 
Korytka grzebieniowe umożliwiają prowadzenie przewodów pionowo, poziomo lub "do góry nogami". Zgodnie z podstawowymi standardami instalacji elektrycznej, prowadzenie przewodów zawsze odbywa się równolegle lub prostopadle. Korytka grzebieniowe odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu i zabezpieczaniu systemów okablowania w szafach sterowniczych o wysokich wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa personelu i materiałów. 

Jaka jest różnica między korytkami grzebieniowym a kanałami kablowymi?

Kanały kablowe to zamknięte kanały przeznaczone do prowadzenia kabli na dużych odległościach. Korytka grzebieniowe mają (czasami rozszerzalne) otwory i są zoptymalizowane pod kątem indywidualnego prowadzenia i końcowego procesu okablowania w miejscu docelowym. Dlatego powszechnym zastosowaniem korytek grzebieniowych są szafy rozdzielcze. 

Jakie są korzyści ze stosowania korytek grzebieniowych?

Oprócz ochrony, organizacji i prowadzenia kabli, korytka grzebieniowe zapewniają kilka innych korzyści: 

  • Zwiększone bezpieczeństwo - korytka grzebieniowe zapewniają barierę ochronną, zmniejszając ryzyko wypadków spowodowanych przez odsłonięte przewody lub przypadkowy kontakt z komponentami elektrycznymi. 
  • Łatwa konserwacja - dostęp i konserwacja kabli w korytkach grzebieniowych są proste i wydajne. Pozwalają na oszczędność czasu i pracy podczas rozwiązywania problemów lub modernizacji. 
  • Redukcja zakłóceń - separacja kabli umożliwiona przez korytka grzebieniowe zmniejsza potencjalne zakłócenia elektromagnetyczne (EMI). 

Jakie są najważniejsze cechy jakościowe korytek grzebieniowych?

Jakość korytek grzebieniowych można ocenić na podstawie szeregu czynników. Są to m.in. znormalizowane wymiary i perforacje, zapewniające spójną kompatybilność, odporność na płomienie i bezhalogenowość, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w przypadku pożaru. Inne czynniki takie jak gładka, pozbawiona zadziorów powierzchnia, pomagają uniknąć obrażeń i uszkodzeń kabli. Ważny jest również skuteczny system mocowania. Łatwa instalacja i bezpieczne mocowanie korytka zwiększają łatwość obsługi.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar korytka grzebieniowego dla danego projektu?

Wybór odpowiedniego rozmiaru korytka grzebieniowego zależy od liczby i średnicy kabli, które musi pomieścić. Aby wybrać prawidłowe korytko zmierz całkowitą średnicę wiązki kabli i wymaganą długość, a następnie wybierz korytko, które może wygodnie pomieścić kable, pozostawiając trochę miejsca na przyszłą rozbudowę i wentylację. Zazwyczaj korytka grzebieniowe można łatwo przyciąć do odpowiedniej długości za pomocą małej piły (zalecana piła o drobnych zębach, np. piła do metalu). 
Do ostatecznej dystrybucji na niektórych poziomach w szafie zaleca się stosowanie małych korytek grzebieniowych, aby zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni. Dobrym produktem do tego celu jest HelaDuct Flex. 

Dlaczego do budowy szaf rozdzielczych wykorzystuje się korytka grzebieniowe?

Dla konstruktora szaf rozdzielczych ważne jest to, aby były one przejrzyste i elastyczne. Dlatego dobrym pomysłem może być połączenie kilku rodzajów elementów do ochrony i znakowania kabli. Dzięki naszym korytkom grzebieniowym, dbający o jakość konstruktorzy szaf mogą:

  • Bezpiecznie i wydajnie instalować kable 
  • Zoptymalizować przestrzeń, dzięki kompaktowemu rozmieszczeniu kabli i zapewnić ich efektywne wykorzystanie 
  • Mieć pewność, że konserwacja połączeń elektrycznych w szafie będzie niezwykle łatwa

Co to są korytka grzebieniowe DIN?

Określenie DIN w przypadku korytka grzebieniowego odnosi się do określonych wymiarów zewnętrznych tj. wysokości i szerokości. Wymiary te są oparte na normie DIN 43659, która  została wycofana, ale nadal jest szeroko stosowana w branży. Rozmiary DIN obejmują przyrosty rozmiaru, takie jak 20, 25, 75/2, 50, 75, 100, 125 dla szerokości i wysokości. 

Rozmiary metryczne to inny system niż DIN. Obejmują one więcej kombinacji wysokości i szerokości. Zarówno kanały metryczne, jak i DIN wykorzystują metryczne - oparte na metrach - jednostki miary w przeciwieństwie do imperialnych jednostek miary.  

DIN może również odnosić się do standaryzacji dolnej perforacji korytka. Perforacja jest używana podczas montażu korytka do szafy. Położenie podłużnych otworów było kiedyś określone w normie DIN 43659. Standaryzacja jest nadal obecna, na przykład w aktualnej normie DIN EN 50085-2-3, której należy użyć szukając standardowej perforacji zgodnie z normą DIN.